/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Spadają ceny produktów drzewnych z Malezji

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2009-02-18


Ceny wyrobów z drewna produkowanych w Malezji wciąż spadają - informuje ITTO. Światowy kryzys w największym stopniu dotyka nisko przetworzonej tarcicy.

Tarcica merbauTarcica merbauFot. Internet

Pomimo podejmowanych prób zatrzymania spadku cen, malezyjskie tartaki, z których większość działa ze stratą, są przyparte do muru. W magazynach portowych zalegają ogromne ilości tarcicy, na które nie ma popytu zarówno ze strony klientów zagranicznych jak i na rynku lokalnym.

Malezja jest największym na świecie eksporterem drewna okrągłego i tarcicy gatunków tropikalnych, drugim co do wielkości dostawcą sklejek i dziesiątym największym eksporterem mebli. Według Narodowego Planu Przemysłu Drzewnego (NATIP), do 2020r. wartość eksportu sektora drzewnego ma się podwoić, wzrastając o 6,4% rocznie. Wśród projektów realizowanych w ramach tego planu podejmowane są działania dotyczące rozwoju plantacji drzew, zaawansowanych technologii przetwórstwa drewna oraz ścisłego przestrzegania praktyk zrównoważonego zarządzania lasami.

Te ostatnie realizowane są zgodnie z Malezyjskim Programem Certyfikacji Drewna. Drewno posiadające taki certyfikat uznawane jest na wrażliwych ekologicznie rynkach takich jak Europa, Japonia i Nowa Zelandia.

Obecnie rząd Malezji prowadzi negocjacje w sprawie odpowiedniej umowy partnerskiej z Unią Europejską. Prawdopodobnie jest jej podpisanie jeszcze w tym roku. Dzięki umowie malezyjskie drewno będzie mogło być bez ograniczeń wprowadzane na rynki poszczególnych krajów Unii bez konieczności spełnienia dodatkowych wymagań.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA