/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Łukaszenko znosi państwowy monopol w zakresie eksportu drewna

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2009-02-15


Prezydent Białorusi, Aleksandr Łukaszenko wydał dekret znoszący państwowy monopol w zakresie eksportu drewna.

Czy do Polski trafi więcej białoruskiego drewna?Czy do Polski trafi więcej białoruskiego drewna?Fot. Drewno.pl

"Monopol państwa w zakresie sprzedaży drewna za granicę sprawia, że procedura wywozu tego towaru jest skomplikowana i zwiększa koszty podmiotów zajmujących się przetwórstwem drewna" - można przeczytać w komunikacie biura prasowego prezydenta.

Dekret zawiesza również stosowanie w 2009r. preferencyjnych cen dla "ważnych społecznie" konsumentów drewna.

Dotychczas tylko trzy przedsiębiorstwa - Bellesexport, Belarushandal i Belespaperaexport, wszystkie kontrolowane przez państwo - miały prawo eksportu surowca drzewnego i tarcicy iglastej (za wyjątkiem drewna jesionu, grabu i klonu, których monopol ten nie obejmował). Pozwolenie na eksport tarcicy iglastej (ale nie surowca) posiadała też spółka Bellesbum.

Eksportować tarcicę mogły również firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych zlokalizowanych na Białorusi oraz spółki, w których kapitał zagraniczny przekraczał 30%.

Oprócz ograniczeń w zakresie prawa do eksportu drewna, wszystkie transakcje dotyczące sprzedaży zagranicznej drewna (surowca i tarcicy) podlegają ograniczeniom cenowym. W zależności od gatunku i rodzaju wyrobu istnieją określone w USD minimalne ceny, poniżej których nie wolno białoruskim przedsiębiorstwom eksportować swoich wyrobów. Przepisy te zostały wprowadzone w celu zatrzymania wypływu z Białorusi surowca i niskoprzetworzonych wyrobów z drewna.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA