/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Z drewnem za pazuchą…

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska <br>Rzecznik prasowy Lasów Państwowych
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-01-27


Około 5,5 mln zł – na taką sumę Lasy Państwowe oszacowały poniesione w 2008r. straty z tytułu kradzieży, wandalizmu i kłusownictwa. Do lasu może wejść każdy, ale nie wszyscy chodzą tam korzystać z uroków natury. Strażnicy Leśni wykryli w minionym roku prawie 59 tys. przypadków szkodnictwa leśnego.

Około 5,5 mln zł – na taką sumę Lasy Państwowe oszacowały poniesione w 2008r. straty z tytułu kradzieży, wandalizmu i kłusownictwaOkoło 5,5 mln zł – na taką sumę Lasy Państwowe oszacowały poniesione w 2008r. straty z tytułu kradzieży, wandalizmu i kłusownictwaFot. sxc.hu

Odludny teren, brak świadków jest nie lada pokusą dla złodziei. Z lasu kradną przede wszystkim drewno, ale ich łupem padają również chronione gatunki roślin, np. jodła, bluszcze, mchy czy rzadkie w naszym kraju widłaki, wykorzystywane później jako dekoracje i ozdoby.
 
7000 przypadków kradzieży drewna

Aż 7000 przypadków kradzieży drewna w minionym roku wykryła Straż Leśna. Niektórzy kradną na własny użytek, ale wielu jest takich, którzy kradzieże traktują jako stałe źródło dochodu. Złodzieje ścinają drzewo i rąbią je, aby potem sprzedać jako drewno kominkowe. To łatwy zarobek, w szczególności, gdy coraz więcej naszych domów posiada kominki. Złodziei nie przeraża nawet fakt, że za kradzież drewna grozi do pięciu lat więzienia, kara grzywny, konieczność zapłaty nawiązki wraz z przepadkiem drewna i narzędzi.

Straż Leśna od lat walczy ze szczególnie okrutnym procederem -kłusownictwem. Coraz częściej zdarza się, że zabójcom zwierząt wcale nie chodzi o mięso, a jedynie o adrenalinę. Straż Leśna w ubiegłym roku ujawniła 369 przypadków kłusownictwa. To mniej niż w ubiegłym roku, ale w niektórych regionach Polski kłusowanie jest zwyczajem trudnym do wyplenienia.

Duże straty powodowane są również przez wandali, którzy szczególnie upodobali sobie np. leśne parkingi, wiaty, ławki, kosze, tablice informacyjne. Znane są nawet przypadki użycia piły spalinowej do niszczenia leśnego mienia.

Walka z wandalami, kłusownikami i złodziejami jest trudna, chociażby ze względu na ogromną powierzchnię, jaką zajmują Lasy Państwowe. To obszar ponad 7, 5 mln ha, czyli 1/3 Polski. Cały ten teren jest stale patrolowany przez Straż Leśną. Wg wyliczeń Lasów Państwowych za sumę 5,5 mln możnaby zalesić około 873 ha gruntów. 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz