/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rok 2008 dla Stolbudu Włoszczowa i plany na przyszłość

Stolbud Włoszczowa

Autor: Patryk Gut
Źródło: Stolbud Włoszczowa
Data: 2009-01-23


Rok 2008 dla Stolbudu Włoszczowa był rokiem udanym. Firma co prawda nie zwiększyła znacząco swojego udziału w rynku, niemniej biorąc pod uwagę wzrost konkurencji na rynku krajowym oraz zmniejszenie eksportu, wzrost poziomu obrotów o prawie 10% należy niewątpliwie uznać za sukces.

Fot. Stolbud Włoszczowa

 

 

„W ciągu ubiegłego roku udało się nam poprawić sprawność obsługi wewnątrz firmy. Uporządkowaliśmy produkcję i co szczególnie istotne dla naszych klientów zlikwidowaliśmy przeterminowania zleceń oraz udało się zmniejszyć  liczbę reklamacji” - mówi dyrektor handlowy Stolbudu Dariusz Górski. Stolbud Włoszczowa wyraźnie postawił na jakość obsługi – wymieniono ekspozycje i zatrudniono nowych doradców techniczno-handlowych. Dzięki temu udało się w końcu zerwać z ciążącą na firmie opinią przedsiębiorstwa funkcjonującego w komunistycznych realiach. „Dla odbiorców staliśmy się solidnym partnerem handlowym i firmy chętnie podejmują z nami współpracę” - dodaje Dariusz Górski

W porównaniu do ubiegłego w 2008 roku globalna produkcja okien wzrosła o blisko 7,5 % - wyprodukowano prawie 13 mln jednostek okiennych.  Gdyby nie kryzys produkcja  mogłaby wzrosnąć jeszcze bardziej, jednak koniec roku oznaczał wyhamowanie zamówień. Wciąż największy udział na poziomie blisko 70% mają okna tworzywowe, niemniej w tym segmencie stolarki nastąpiły największe spadki w zestawieniu z danymi z roku poprzedniego.  Okna drewniane mają prawie 30% udział w rynku, co oznacza blisko 3,5 mln wyprodukowanych jednostek. Najmniejszy udział tradycyjnie mają okna stalowe i aluminiowe – do sprzedaży trafiło odpowiednio 55 tys. i 13 tys. sztuk.

Dla Włoszczowskiej firmy najistotniejszy jest segment okien drewnianych, choć  asortyment Stolbudu obejmuje także okna PCV i drewniano-aluminiowe. „W Polsce sprzedaje się prawie o połowę mniej okien drewnianych niż okien PCW. Ale to właśnie okna drewniane zwiększyły udział w rynku podczas, gdy sprzedaż okien PCW zanotowała spadek. Taką sytuację kształtuje wiele czynników. Na popularność okien z tworzywa wpływa ich duża dostępność oraz niższa cena. Na rzecz drewnianych okien przemawiają z kolei estetyka, prestiż i naturalne walory drewna” mówi  Dariusz Górski.

Biorąc pod uwagę obroty Stolbud Włoszczowa uplasował się na 38 miejscu pośród największych producentów stolarki (dane z 2007r), z udziałem w rynku na poziomie 5-7%. Ale w dzisiejszym biznesie niezwykle ważna jest marka firmy. Stolbud Włoszczowa bardzo uważnie pracuje na wizerunek solidnego producenta i to procentuje. Przedsiębiorstwo plasuje się w ścisłej czołówce marek  branży. Marka znana jest ponad 45 % osób rozważających zakup okien oraz 55% osób zastanawiających się nad kupnem drzwi.

W 2008 roku Stolbud Włoszczowa wciąż konsekwentnie stawia  na energooszczędność swoich produktów. Do sprzedaży trafiło okno Capital, produkt, który cechuje najlepsza na rynku izolacyjność termiczna (Uw=0,68W/m2K). Jego zalety sprawiły, że firma Stolbud otrzymała statuetkę Skrzydła, przyznawaną przez Kapitułę reprezentującą najważniejsze organizacje gospodarcze województwa świętokrzyskiego. Zastosowanie tego „flagowego” produktu Stolbudu daje możliwość uzyskania dla budynku, w którym znajdzie zastosowanie, lepszej klasy energetycznej wynikającej z postanowień unijnej dyrektywy 2002/91/EC.  
 
Stolbud Włoszczowa zyskał także uznanie organizacji branżowych. Na początku roku firma otrzymała rekomendację Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi, jako przedsiębiorstwo rzetelne i zasługująca na zaufanie nabywców.  

Mimo widma kryzysu gospodarczego Włoszczowski Stolbud z optymizmem patrzy na rok 2009. Plan sprzedaży zakłada  ponad 20% wzrost. Głównie w oparciu o rynek krajowy – ponad 70% - sprzedaży pod inwestycje – 18%  i w mniejszym stopniu na eksporcie. „Dzięki sprawnemu zarządzaniu i produktom wysokiej jakości z pewnością uda się nam ten plan zrealizować” mówi Dariusz Górski

Stolbud Włoszczowa to niewątpliwie jeden z najważniejszych graczy na rynku stolarki okiennej i drzwiowej. Firma systematycznie buduje swoją pozycję opierając się o nowoczesne technologie w produkcji  i tradycyjną, klasyczną elegancję we wzornictwie. Nowy inwestor postawił na wykorzystanie dostępnych w firmie zasobów w postaci doświadczonej, sprawnej załogi oraz postanowił spożytkować potencjał drzemiący w sprawnym zarządzaniu i marketingu. Efekty nie dają na siebie długo czekać.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz