/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Husqvarna Tour 2009 na mecie

HUSQVARNA

Autor:
Źródło: HUSQVARNA
Data: 2009-01-14


Ponad 20 maszerów i 200 psów po pokonaniu w sumie 220 km trasy zakończyło tegoroczną edycję wyścigu „HUSQVARNA TOUR”. Na podium stanął ze swoim zaprzęgiem Polak - Maciej Tomaszewski zajmujący 2. miejsce w klasyfikacji ogólnej w klasie limitowanej.

Husqvarna Tour 2009Husqvarna Tour 2009Fot. HUSQVARNA

HUSQVARNA TOUR jest polskim etapem wyścigu psich zaprzęgów VETAMIX TRAIL, który rozpoczął się 4 stycznia w czeskich Karkonoszach i trwał do 7 stycznia. HUSQVARNA TOUR to jeden z najtrudniejszych i najdłuższych wyścigów średniodystansowych kontynentalnej Europy, włączony do Pucharu Polski na Średnim Dystansie oraz do Pucharu Europy ESDRA.
Tegoroczny wyścig HUSQVARNA Tour składał się z 4 etapów.

Każdego dnia maszerzy na trasie w Karpaczu mieli do pokonania ok. 20 trasy. W sumie pokonano ponad 200 km. Wytyczona do pokonania 35-kilometrowa trasa w pierwszym dniu, ze względów bezpieczeństwa i troski o psy, musiała zostać skrócona z powodu złych warunków śniegowych, a w rezultacie braku śniegu na odcinku trasy. Przy zmieniającej się pogodzie w HUSQVARNA Tour wystartowały 22 zaprzęgi z ok. 50-ciu, które wystartowały 8 dni wcześniej w Czechach.

Ewenementem i utrudnieniem edycji wyścigu był po raz pierwszy w historii HUSQVARNA Tour tzw. etap nocny, który rozpoczął się w piątek, 9. stycznia o godzinie 18:30. Zawodnicy zmagali się z przyrodą jedynie przy użyciu niewielkich latarek czołowych oraz światełek na łbach psich zawodników. Drugiego dnia, po krótkiej nocy, już o 10.00 maszerzy i zaprzęgi ponownie stanęli na starcie.

Maciej Tomaszewski (na pierwszym zdjęciu po prawej w okularach) Przez te kilka dni na starcie stanęło ponad 200 psów ze swoimi maszerami. Niedzielny poranek, cisza przed startem, skupienie maszerów i psów dawały odczuć, że właśnie ten dzień jest tym najważniejszym, w którym wszystko może się jeszcze zdarzyć … tak jak wynik naszego zawodnika Maćka Tomaszewskiego.  W tym roku HUSQVARNA Tour gościła  jednych z najlepszych maszerów z Europy. 6 zawodników jeszcze w tym miesiącu wystartuje w wyścigu La Pirena – jednym z najtrudniejszych górskich wyścigów świata, gdzie w 12 dni zostanie pokonanych górskimi szlakami 400 km trasy - na temat zakończonego wyścigu powiedział Radek Ekwiński, komisarz HUSQVARNA Tour.

W sobotni wieczór (10 stycznia)  - zgodnie z tradycją odbyło się cykliczne spotkanie wszystkich uczestników wyścigu, tzw. Wieczór Maszera.
Na podium HUSQVARNA Tour...

Niedzielny, ostatni etap HUSQVARNA Tour wyłonił mistrza maszerów tej części Europy.

O godz. 13.00 Sponsor Główny wyścigu – firma HUSQVARNA oraz Burmistrz Miasta Karpacz wręczyli dyplomy oraz nagrody zwycięzcom. Po raz kolejny firma HUSQVARNA miała zaszczyt uhonorować zwycięzców tak trudnego wyścigu.

Wyścig psich zaprzęgów HUSQVARNA Tour, który w tym roku odkrywał ponownie piękno polskich Karkonoszy, okazał się wspaniałym przeżyciem dla wszystkich: uczestnicy - zmagali się ze zmęczeniem, trasami a widzowie z podziwem i zainteresowaniem oglądali  ten jakże widowiskowy sport, pełen pasji i pozytywnych emocji.

Zapraszamy już za rok!!! – powiedział Andrzej Cieciuch, reprezentujący Sponsora Głównego-firmę HUSQVARNA.  

Pierwsze miejsce w klasie limitowanej (LMD) zajął Czech Michal Merhaut z ogólnym czasem ze wszystkich etapów 3:39:30,5.

Drugi był Polak, Maciej Tomaszewski ze swoimi 8 psami, z wynikiem słabszym o niecałe 3 minuty. W niedzielę ze swoimi psami startował z 4 pozycji – udało się jednak stanąć na podium! 3. miejsce zajął Vaclav Zetek, maszer z Czech.

W klasie nielimitowanej (UMD), podobnie jak w roku ubiegłym, najlepszy okazał się faworyt zawodów: Michal Pfeifer z Czech z czasem 2:47:07. Za nim uplasowali się Niemiec - Karl Habermann i Czech - Miroslav Mikolasek – wszyscy startowali aż z 14 psami w zaprzęgu.
Zasady ogólne wyścigów psich zaprzęgów

Zasadą gonitwy jest prowadzenie na całej trasie tego samego zaprzęgu psów. Osoby prowadzące zaprzęg tzw. maszerzy startują w dwóch klasach, ze względu na ilość psów w zaprzęgu. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie 6 psów, zaś w klasie nielimitowanej 8 do 14 psów. Wyścig jest „egzaminem” dla doświadczonych zawodników z Europy przed startem w najtrudniejszych i najsłynniejszych europejskich gonitwach.

Organizatorem imprezy w Polsce jest: Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów reprezentowany przez Klub „INUIT”. Sponsorem Generalnym zawodów jest firma HUSQVARNA.

Psy na start…

Sport psich zaprzęgów to połączenie współpracy: człowieka z psami następujących ras: alaskan malamute, pies grenlandzki, samojed i husky syberyjski (są to rasy uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną - FCI) oraz z psami nierasowymi.

Te ostatnie są specjalnie hodowanymi psami sportowymi prezentującymi: szybkość, siłę i wytrwałość w sportowych zmaganiach. Wszystkie rasy psów zaprzęgowych posiadają cechy umożliwiające im życie w trudnych warunkach klimatu arktycznego: doskonale wykorzystują pokarm, dzięki specyficznej budowie ciała ograniczają do minimum straty ciepła i dysponują zdolnością szybkiej regeneracji organizmu.

Więcej informacji na stronie www.husqvarnatour.pl

Husqvarna Tour 2009 na mecie (Zdjęcia: 3)

Husqvarna Tour 2009Michal Merhaut Pierwsze miejsce w klasie limitowanejHusqvarna Tour 2009

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz