/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Paged w tarapatach

Paged

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Paged
Data: 2009-01-20


Według komunikatu Pagedu, łączna kwota jaką jego Grupa Kapitałowa może stracić na tzw. "opcjach walutowych" wynosi prawie 53 mln zł. Jeśli spółce nie uda się dojść do porozumienia z bankami, znajdzie się w nie lada tarapatach. W dzień po ogłoszeniu komunikatu wartość akcji Pagedu spadła o 29%.

Fot. Paged Meble

Paged SA poinformował, że ze względu na brak wpływów eksportowych, nie stosował żadnych transakcji zabezpieczających kurs walutowy. Transakcje takie stosowały natomiast jej spółki zależne: Paged-Sklejka SA, Paged Meble SA, Woodways Sp. z o.o.

Wyniki finansowe GK Paged za pierwsze trzy kwartały mówią o przychodach ze sprzedaży w wysokości 259 mln zł i zysku netto na poziomie 1 mln zł. Jeśli kurs złotówki utrzyma się na obecnym poziomie przez dłuższy czas, spółka będzie miała problem ze spłatą zobowiązań wobec banków. Obecnie zarząd spółki prowadzi negocjacje z bankami, che aby wzięły one na siebie część strat powstałych w wyniku "opcji walutowych". Jeśli do porozumienia nie dojdzie spółka zapowiada odwołanie się do sądu.

W najgorszej sytuacji znajduje się Paged Sklejka. Do lipca 2010r. może stracić 32,829 mln zł, w przypadku Paged Meble jest to kwota 18,030 mln zł (do sierpnia 2010r.), a Woodways 2,120 mln zł z datą spłaty do sierpnia 2009.

Paged Sklejka w wyborze instrumentów zabezpieczających korzystał z doradztwa banku. Obecnie prowadzone są rozmowy na temat restrukturyzacji zadłużenia. Na razie bank wyraził zgodę na ograniczenie rozliczania transakcji przez spółkę do kwoty 400 tys. zł miesięcznie.

W podobnej sytuacji jest Woodways, któremu również doradzał bank, gdzie również trwają rozmowy na temat restrukturyzacji zadłużenia.

Paged Meble nie stosował strategii zabezpieczeń, ani systemu zarządzania ryzykiem. W przypadku tej spółki przyjęcie oferty banku było doraźnym działaniem przeciwko umacniającej się złotówce. Obecnie Paged SA prowadzi dodatkowy audyt, mający potwierdzić istnienie i ważność wymienionych zobowiązań Paged Meble.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz