/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Dzisiaj rusza Budma - Stawiamy na oszczędność i ekologię

MTP

Autor:
Źródło: MTP
Data: 2009-01-20


Tegoroczna edycja poznańskich targów budowlanych odbywa się pod hasłem "inspirowane naturą" wpisując się w ogólnoświatowy trend zmierzający w kierunku promowania rozwiązań proekologicznych.

Liderzy rynku producentów i dostawców dla branży budownictwa, a także ich nowości będą w centrum uwagi podczas najbliższej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA, która odbędzie się w dniach od 20 do 23 stycznia 2009 w Poznaniu.

Targi BUDMA są najważniejszym wydarzeniem biznesowym dla uczestników rynku budowlanego w regionie Europy Środkowo Wschodniej i Południowej ze względu liczbę wystawiających się firm, obszerną ofertę prezentowanych produktów, dużą ekspozycję, ciekawy i aktualny program wydarzeń o charakterze branżowym i wieloletnią tradycję. Mają przydomek „święta budownictwa”, ponieważ ich uczestnicy czekają cały rok, aby móc się spotkać ze swoimi partnerami handlowymi, nawiązać nowe kontakty, odebrać jak najwięcej sygnałów z rynku. W najbliższej edycji targów udział weźmie blisko 1300 firm, które zaprezentują swoją ofertę na ponad 40 000 m2 powierzchni wystawienniczej. Organizatorzy spodziewają się około 65 000 zwiedzających, którzy będą mogli zapoznać się z ponad 200 nowościami rynkowymi, wśród których nie brakuje premier w skali światowej. Targom towarzyszy bardzo bogaty program, gdzie znajduje się niemal 60 wydarzeń
o charakterze branżowym.

Certyfikacja energetyczna budynków
Dzień Inżyniera Budownictwa to zespół wydarzeń przygotowywanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, we współpracy z organizacjami branżowymi: Wielkopolską Izbą Inżynierów Budownictwa, Centrum Usług Techniczno-Organizacyjnych Budownictwa Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, pod patronatem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w Poznaniu.
W tym roku na uczestników Dni Inżyniera na BUDMIE czekają  ciekawe seminaria na temat oceny energetycznej i świadectw energetycznych obiektów mieszkalnych, a także modernizacji obiektów w celu podwyższenia klasy energetycznej i możliwości pozyskania środków na jej realizację. Wzrost zainteresowania racjonalizacją użytkowania energii dotyczy wszystkich obszarów życia i aktywności człowieka. Budownictwo jest obszarem  największych możliwych oszczędności energii, chociażby ze względu na bardzo duży udział w krajowym zużyciu. Dlatego rola świadectw energetycznych dla budynków jest tak ważna.
Od 1 stycznia 2009 roku każdy nowo powstały, przeznaczony na sprzedaż lub pod wynajem budynek lub lokal mieszkalny musi posiadać świadectwo potwierdzające jego klasę energetyczną. Wprowadzenie w życie dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma za zadanie promować budownictwo energooszczędne i wpływać pozytywnie na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Większość europejskich państw, wprowadzając obowiązkową certyfikację budynków, spotykała się z nieufnym stanowiskiem swych obywateli. Nie inaczej jest też w Polsce. Dzień Inżyniera Budownictwa to doskonała okazja do promocji tych zagadnień. Nie tylko na fachowców, ale i każdego, kto jest zainteresowany tą tematyką, czekać będzie możliwość szereg ciekawych wykładów.
Dzień Inżyniera Budownictwa
20 stycznia, 11.30 – 14.00, paw. 3, sala zielona

Energia i odzysk
Budownictwo jest szczególną gałęzią gospodarki również pod względem wpływu, jaki wyroby budowlane oraz rozwiązania techniczne wywierają na klimat Ziemi. Do realizacji inwestycji zużywane są wszak zasoby naturalne, takie jak kruszywa, kamień, gliny, piaski, drewno, szkło, a także inne, wymagające przetworzenia: cement, wapno, kleje, izolacje, stal itp. Do ich produkcji potrzeba ogromnych zasobów energii, która jest również konieczna do dalszego funkcjonowania powstałych już budynków.    
- Troska o środowisko naturalne to powszechny, wspólny obowiązek, aby przyszłe pokolenia miały możliwości życia
w warunkach nie gorszych, którymi my dysponujemy dzisiaj – mówi Jan Bobrowicz, zastępca dyrektora Instytutu Techniki Budowanej ds. współpracy z gospodarką.
Rozwiązywanie istniejących problemów, przełamywanie stereotypów wymaga wielu badań będących poszukiwaniem bardziej oszczędnych technologii pod względem zużycia materiałów, mediów oraz sposobów utylizacji odpadów. Instytut Techniki Budowlanej w organizowanym na targach BUDMA w Poznaniu seminarium skoncentruje się właśnie na aspektach efektywnego wykorzystania energii, czy też recyclingu.
Instytut Techniki Budowlanej dla środowiska
21 stycznia, 11.00 – 15.30, Paw. 14B, I piętro

Domy z drewna – piękne i ekologiczne
Tradycyjne materiały budowlane są brane pod uwagę w pierwszej kolejności, jeżeli chodzi o realizację różnego typu projektów. Drewno cieszy się rosnącym zainteresowaniem, przełamując panujące w Polsce stereotypy. Jednym z nich jest obawa o nadmierną eksploatację zasobów leśnych. Jednakże należą one do zasobów odnawialnych, których racjonalne wykorzystanie nie stanowi zagrożenia dla środowiska, a wręcz przeciwnie – drewno może być doskonałym zamiennikiem tradycyjnych, trudnych do odzyskania materiałów budowlanych. Poza tym budynki wykonane z drewna mają wiele walorów estetycznych. Kto raz przebywał w domu drewnianym – z pewnością będzie chciał do niego wrócić. Niepowtarzalny klimat wnętrza, zapach naturalnego i odnawialnego surowca jakim jest drewno – dostarcza niezapomnianych wrażeń. Przykłady tego rodzaju architektury znajdują swoje miejsce w wyjątkowej w skali europejskiej prezentacji podczas targów BUDMA 2009. Ideą Wioski Domów Drewnianych, która powstała dzięki firmom UNIHOUSE i POLSKI DOM 2000, jest pokazanie najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w budownictwie drewnianym.
Wioska Domów Drewnianych
20-23 stycznia, 9.00 – 17.00, plac w pobliżu paw. 11

Pasywne budowanie – inwestycja w przyszłość
Budynki pasywne, czyli takie, które nie zużywają energii i pozostają neutralne dla środowiska, na Zachodzie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ich zaletami są: najwyższy komfort cieplny – optymalna temperatura wewnątrz pomieszczeń, stały dopływ świeżego powietrza, równomierny rozkład temperatur, bardzo niskie koszty eksploatacji; ochrona środowiska – dzięki niskiej emisji szkodliwych gazów wynikającej ze znacznego obniżenia zużycia energii w całym procesie powstawania budynków pasywnych (produkcja, montaż, eksploatacja, utylizacja); ochrona zdrowia człowieka – brak przeciągów i wrażenia zimna, zdrowy rozkład temperaturowy pomieszczeń (niewielka ilość energii cieplnej do ogrzewania eliminuje gorące grzejniki). W Polsce tego typu realizacji nie spotyka się zbyt często. Stąd też tak ważne są spotkania i dyskusje specjalistów branży budowlanej. Wiele na ten temat będzie można się dowiedzieć podczas seminarium zorganizowanym przez wydawnictwo Przewodnik Budowlany. Podczas seminarium nie zabraknie tak nowatorskich tematów, jak architektura domu pasywnego oraz trendy rozwojowe tego typu budownictwa w Polsce. Bardzo istotnym tematem tego seminarium będą regulacje prawne związane z  certyfikacją domu pasywnego.
Dom pasywny – inwestycja w przyszłość
22 stycznia, 12.00 – 13.00, paw.14B, sala A

NATURA 2009 – unikalna prezentacja ekologicznych produktów budowlanych
W ogrzewanej hali namiotowej o powierzchni 400 m2, w centralnym punkcie terenów targowych MTP, przed pawilonem nr 3, zaprezentowane zostaną ekologiczne, bądź proekologiczne produkty wystawców targów Budma 2009, spełniające normy związane z ochroną środowiska.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz