/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wstępne wyniki Grupy Praktiker za 2008 rok

Prakitiker

Autor:
Źródło: Prakitiker
Data: 2009-01-15


Na podstawie wstępnych danych, sprzedaż spółki netto Praktiker Bau- und Heimwerkermärkte Holding AG, do której w Polsce należy firma Praktiker, wyniosła w roku obrotowym 2008 3,91 miliarda euro. W odniesieniu do działalności międzynarodowej, według prognoz, w roku 2008 sprzedaż netto wzrosła o 14,6% do 1,24 miliarda euro - wynika z wstępnego raportu finansowego Grupy Praktiker.

Według wstępnych danych, skonsolidowana sprzedaż na poziomie Grupy w roku 2008, mimo nieznacznego spadku sprzedaży w roku 2008 o 6,9% w Niemczech, utrzymywała się na stabilnym poziomie. W odniesieniu do działalności międzynarodowej, w krajach poza granicami Niemiec, sprzedaż wzrosła o 14,6% do poziomu 1,24 miliarda euro w roku 2008. Jednak silna dewaluacja waluty w większości krajów Europy Wschodniej w ciągu ostatnich kilku miesięcy spowolniła dynamikę wzrostu w euro. Przy stabilnym kursie walut, zakładano wzrost sprzedaży międzynarodowej w wysokości 16,3%.

Stabilna tendencja sprzedaży w IV kwartale 2008
W okresie od października do grudnia 2008 roku sprzedaż spółki Praktiker w Niemczech cechowała się dużą stabilnością. Czwarty kwartał przyniósł jedynie niewielki spadek sprzedaży o 0,7% (w porównaniu do okresu analogicznego w roku 2007). W działalności międzynarodowej Grupy Praktiker sprzedaż netto w IV kwartale wzrosła o 4,5%, do ok. 303 mln euro.

Na koniec 2008 roku działało 436 sklepów Grupy Praktiker (w roku poprzednim 425). W IV kwartale otwartych zostało 6 nowych placówek poza obszarem Niemiec: po dwie placówki w Rumunii, na Ukrainie i na Węgrzech. Jednak tuż przed końcem roku firma straciła jedną placówkę. Sklep w Zabrzu (Polska) został zniszczony przez pożar w nocy 26 grudnia 2008 roku.
Ostateczne sprawozdanie finansowe za rok ubiegły Grupa Praktiker opublikuje 27 marca 2009 roku.  

***
Praktiker to międzynarodowa sieć marketów specjalizujących się w sprzedaży materiałów budowlanych, wyposażenia domów i ogrodów oraz artykułów dla majsterkowiczów. W Polsce do grupy należy 21 sklepów. Pierwszy Praktiker został otwarty w 1997 roku w Jankach koło Warszawy. Kolejne sklepy powstały w Czeladzi, Radomiu, Poznaniu, Katowicach, Bytomiu, Wrocławiu, Częstochowie i w Markach koło Warszawy. W 2000 roku miała miejsce inauguracja działalności czterech placówek: w Łodzi, Zabrzu, Kielcach oraz w Olsztynie. Jesienią 2001 roku powstały kolejne markety: w Krakowie, Gdańsku, a także drugi w Łodzi. W 2005 roku otwarto pierwszą piętrową placówkę na Okęciu. W marcu 2007 roku powstał Praktiker w Rzeszowie, w lipcu w Rybniku, a w październiku w Grudziądzu. W lutym 2008 roku miała miejsce inauguracja działalności drugiego sklepu Praktiker w Poznaniu. Ze względu na pożar centrum handlowego M1 w Zabrzu, tymczasowo zawieszona jest działalność sklepu Praktiker w tym mieście.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz