/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Schweighofer kupił rumuński zakład od Swedwood

Holzindustrie Schweighofer

Autor: dja
Źródło: Holzindustrie Schweighofer
Data: 2009-01-12


Holzindustrie Schweighofer s.r.l., rumuńska spółka z austriackim rodowodem, odkupiła od Swedwood (Grupa IKEA) zakład w Siret (Rumunia).

Fot. Schweighofer

Umowa sprzedaży zakładu produkcji mebli w Siret została zawarta przez Swedwood i Holzindustrie Schweighofer 19 grudnia w Wiedniu. Umowa musi zostać jeszcze zatwierdzona przez rumuński urząd ochrony konkurencji, w związku z czym jej wypełnienie nastąpi prawdopodobnie wiosną 2009 roku. Strony nie podały wartości umowy.

Holzindustrie Schweighofer to austriackie rodzinne przedsiębiorstwo, którego tradycja kontynuowana jest od ponad 360 lat. Na przełomie wieku wydawało się, że firma zniknie z mapy "wielkiego" przemysłu drzewnego Europy. W 1998r., w wyniku fuzji, 6 dużych zakładów na terenie Austrii i Czech, o łącznej zdolności przerobu przekraczającej 3 mln m3 surowca drzewnego, zostało włączone do koncernu Stora Enso. W 2001r. Stora odkupiła od rodziny Schweighofer pozostałe udziały w przedsiębiorstwie. Tymczasem rok później powstaje rumuńska spółka Holzindustrie Schweighofer s.r.l., która buduje w Sebes tartak o zdolności przerobu 1,1 mln m3 surowca rocznie. Kolejny zakład powstaje w 2007r. w Radauti. Obecnie spółka jest liderem wśród rumuńskich tartaków.

"Zakład produkcyjny w Siret uzupełni nasz nowy tartak w Radauti. Jego położenie w odległości tylko 12 km jest niemal idealnie" - mówi Gerald Schweighofer.

Swedwood zamknął fabrykę mebli w Siret we wrześniu ubiegłego roku w związku ze stratami jakie przynosiła przez ostatnie dwa lata (łącznie ok 9 mln euro). Prawdopodobnie miały one związek z wzrostem cen drewna, które w tym czasie podrożało o ok. 50%.

W najbliższych miesiącach zakład zostanie dostosowany do potrzeb Holzindustrie Schweighofer. Uruchomiony w nim zostanie zakład produkcji elementów drewnianych o zdolności ok 60 tys. m3 rocznie. Tarcica do przerobu pochodzić będzie z tartaku w Radauti. Jeszcze w 2009r. nowy zakład zatrudni przynajmniej 200 pracowników.

Holzindustrie Schweighofer zainwestowało dotychczas w w Rumunii ponad 115 mln euro w przemysł drzewny i ok. 5 mln w trzygwiazdkowy hotel w Radauti. Oprócz zakładu w Siret spółka planuje także w najbliższym czasie zbudować elektrociepłownię o łącznej mocy 20 MW, w której jako paliwo wykorzystana zostanie kora.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz