/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kościańska Fabryka Mebli zwalnia

Gazeta Kosciańska

Autor: (h)
Źródło: Gazeta Kosciańska
Data: 2009-01-09


Gwałtowny spadek produkcji nastąpił już w połowie listopada. Załogę zredukowano o czterdzieści osób. - Nie mogę zapewnić, że kolejnych zwolnień nie będzie, ale nie planujemy zwolnień grupowych – poinformował pod koniec grudnia 2008 roku prezes zarządu Fabryki Mebli w Kościanie, Paweł Zugaj

W Grupie Swarzędz kościańska fabryka odpowiada za produkcję mebli skrzyniowychW Grupie Swarzędz kościańska fabryka odpowiada za produkcję mebli skrzyniowychFot. Swarzędz

- Zwolnionych zostało około pięćdziesięciu pracowników. Są to osoby, które zostały zatrudnione na okres próbny i większości w listopadzie kończyły się umowy o pracę. Zwolnione zostały także osoby, które miały umowy na czas określony – taka informacja dotarła do "Gazet Kościańskiej" pod koniec roku. - Poważny kryzys zaczął się pod koniec października. W sierpniu był nawet całkowity postój, który trwał dwa tygodnie.

Jeden z byłych już pracowników, który w fabryce przepracował kilka lat mówił wprost:
- Wyremontowali zakład, a teraz nas zwalniają. Powymieniali maszyny, poprzyjmowali nowych pracowników. Nie wiem po co to było. Szkoda tego wszystkiego.

Prezes Zarządu Fabryki Mebli w Kościanie Paweł Zugaj przyznaje, że sytuacja finansowa firmy uległa pogorszeniu. Zakład nastawiony jest na rynek krajowy. Z uwagi na spadek sprzedaży konieczne były zwolnienia. Drugim powodem był wzrost kosztów produkcji. Zwłaszcza podwyżki cen energii elektrycznej.
- To redukcja zatrudnienia, a nie masowe zwolnienia. Takich założeń nie ma – przekonuje prezes.

W 2008 roku zatrudnienie zwiększono o 49 osób. Pod koniec roku załogę zredukowano o 40 pracowników. Redukcję etatów przeprowadzono w różnych działach produkcji. Obecnie w fabryce pracuje około 120 pracowników. Firma nie zalega z wypłatami wynagrodzeń.

- Trzeba ten kryzys jakoś przetrwać. Co roku szczyt możliwości sprzedaży mebli przypadał na czwarty kwartał. W 2008 roku czwarty kwartał był gorszy od trzeciego – stwierdza prezes Zugaj.

Zarząd zakładu takiego obrotu sprawy się nie spodziewał. Wręcz przeciwnie. W okresie letnim, gdy sprzedaż mebli jest najniższa (trzeci kwartał) w zakładzie przeprowadzono poważne inwestycje. Doposażono park maszyn. Gruntowną modernizację przeszła lakiernia. Ograniczono emisję szkodliwych substancji, co poprawiło higienę pracy i bezpieczeństwo pracowników.

- Jest nam szalenie przykro z powodu tej sytuacji. Każdy kryzys kiedyś się kończy. Najgorszy będzie 2009 rok – stwierdza Paweł Zugaj.

Z informacji podawanych przez media ogólnopolskie wynika, że polskie firmy odczują skutki światowego kryzysu finansowego. Ma się on szczególnie odbić między innymi na firmach działających w branży meblarskiej. W dużo gorszej sytuacji niż Fabryka Mebli w Kościanie jest zakład w Swarzędzu również należący do Swarzędz Meble S.A. Tam produkcja drastycznie spadła. Część maszyn została przewieziona do Kościana.

Fabryka Mebli w Kościanie, która wchodzi w skład spółki Swarzędz Meble S.A., już kilkakrotnie była w tarapatach. W połowie 2003 roku zakład (wówczas jeszcze Kościańska Fabryka Mebli) zalegał z wypłatami wynagrodzeń dla pracowników. Od czerwca 2005 roku funkcjonuje jako Fabryka Mebli Kościan Sp. z o.o. Sytuacja finansowa firmy poprawiła się.

- Kontrakty gwarantują nam pracę do końca nowego roku i jeszcze na początek dwutysięcznego ósmego. Trzeba skorzystać z koniunktury i rozwijać się, poprawiać jakość i szybkość pracy. Inaczej będziemy na straconej pozycji – informował na początku 2007 roku na łamach "GK" ówczesny prezes Fabryki, Paweł Buchowski.

Planowano wówczas modernizację parku maszyn i zwiększenie zatrudnienia. Krokiem milowym w rozwoju Fabryki Mebli miała być przeprowadzka do nowego zakładu pod Kościanem. W styczniu 2007 roku starosta, burmistrz Kościana, wójt gminy Kościan oraz prezes spółki Swarzędz Meble S.A. podpisali list intencyjny w sprawie stworzenia warunków dla rozwoju działalności produkcyjnej Fabryki Mebli Kościan. Nowoczesny zakład miał powstać na 2,4 hektarowej działce w okolicy Pianowa. Przeprowadzki, którą zapowiadaliśmy dwa lata temu nie będzie.

- Zakład przechodził już bardzo różne chwile. Na chwilę obecną warunki nie są takie, jakbyśmy chcieli – stwierdza prezes Zugaj. - Plany są zawieszone. Nie zostały anulowane. Żadne decyzje teraz nie zapadną.

Fabryka Mebli Kościan przeczeka więc kryzys w swej starej siedzibie przy ul. Fabrycznej. Zakład mieści się na działce o wielkości 2,7 hektara. Najstarsze budynki powstały w 1923 r., a młodsza część zakładu pochodzi z lat 60-tych XX wieku. (h)
 

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz