/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stelmet zrezygnował z wejścia na giełdę

ISB

Autor: maza/tom
Źródło: ISB
Data: 2008-12-11


Producent drewnianej architektury ogrodowej, spółka Stelmet, zrezygnowała z planów przeprowadzenia oferty publicznej akcji z powodu sytuacji na rynkach kapitałowych. Spółka rozważa inne możliwości pozyskania kapitałów.

"Biorąc pod uwagę niepewność, jaka panuje na rynkach finansowych i giełdowych, zarówno w Polsce, jak i na świecie, na ten moment rezygnujemy z planów giełdowych" - powiedział prezes oraz założyciel spółki Stanisław Bieńkowski, cytowany w komunikacie.

W połowie czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt firmy.

Oferta publiczna miała składać się z 13,9 mln akcji, z czego 5,6 mln szt. to akcje nowej serii B, a pozostałe to "stare" papiery serii B.

Prezes podkreślił w czwartek, że działalność, mimo trudniejszego rynku, rozwija się dobrze. "W ostatnich miesiącach uruchomiliśmy dwie ważne dla nas inwestycje - zakład produkcji pellet oraz zakończenie rozbudowy nowego zakładu w Zielonej Górze. W planach mamy kolejne inwestycje, których tempo realizacji zależeć będzie oczywiście od rozwoju sytuacji gospodarczej oraz możliwości finansowych" - powiedział prezes.

Dodał, że na część projektów spółka ma już zapewnione finansowanie bankowe. "Rozważamy również możliwość pozyskania kapitałów z innych źródeł, ale na tym etapie nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie" - podsumował.

Stelmet produkuje wyroby z drewna przeznaczone do grodzenia, wyposażenia i dekoracji ogrodów, parków, tarasów i innych miejsc służących rekreacji (m.in. płoty ekranowe, kratki, pergole i kwietniki, podesty, altany), a ostatnio rozpoczął również produkcję pelletu - ekologicznego paliwa wykorzystywanego do ogrzewania domów i innych pomieszczeń.

Produkty spółki sprzedawane są przede wszystkim na eksport. Głównymi rynkami zbytu są kraje Unii Europejskiej (m.in. Francja, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania), ale również takie kraje jak Norwegia, czy Turcja.

W ostatnim roku obrotowym (zakończył się 30 czerwca 2008 r.) spółka osiągnęła na poziomie skonsolidowanym 237,6 mln zł przychodów (wzrost o 7,2% w porównaniu z rokiem 2006/2007), 68,8 mln zł na poziomie EBITDA (wzrost o 25,2%) i 48,7 mln zł zysku netto (wzrost o 41,9%). (ISB)

Stelmet, producent drewnianej architektury ogrodowej, zrezygnował z planów przeprowadzenia oferty publicznej akcji. Powodem jest sytuacja na rynkach kapitałowych. Spółka rozważa inne możliwości pozyskania kapitałów.

- Biorąc pod uwagę niepewność, jaka panuje na rynkach finansowych i giełdowych, zarówno w Polsce, jak i na świecie, na ten moment rezygnujemy z planów giełdowych - poinformował cytowany w komunikacie Stanisław Bieńkowski, prezes Stelmetu.

Spółka w ostatnich miesiącach uruchomiła zakład produkcji pelletu (ekologicznego paliwa) oraz zakończyła rozbudowę nowego zakładu w Zielonej Górze. W planach ma kolejne inwestycje, które będą uzależnione od sytuacji gospodarczej i możliwości finansowych firmy.

- Na część projektów mamy już zapewnione finansowanie bankowe. Rozważamy również możliwość pozyskania kapitałów z innych źródeł, ale na tym etapie nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie
- poinformował prezes.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz