/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Hardex odkłada decyzję o inwestycjach

PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP
Data: 2009-01-08


Hardex SA ze względu na trudną sytuację rynkową odkłada podjęcie decyzji o kierunkach inwestycji do przełomu Ii II kwartału br. Według planów prezentowanych w ubiegłym roku w związku z wejściem na giełdę, spółka chciała w ciągu 4 przeprowadzić inwestycje pozwalające na wzrost mocy produkcyjnych o 15%, do poziomu 95 tys. ton płyt pilśniowych.

W prospekcie emisyjnym Hardex zapowiadał, że w 2009r. planuje inwestycje związane z modernizacją prasy hydraulicznej (ok. 6,5 mln zł), modernizację linii do składania płyt (0,5 mln zł) oraz modernizację systemu transportu w ciągu produkcyjnym (14 mln zł). Ta ostatnia inwestycja miała zostać ukończona w 2010r.

Niestety z przeprowadzonej w marcu emisji spółka pozyskała tylko 9,6 mln zł, zamiast zakładanych 26,1 mln zł. Przedstawiciele firmy zaznaczali wówczas, że nie zrezygnują z programu inwestycyjnego, najwyżej rozciągnie się on w czasie.

Na rynku płyt drewnopochodnych wciąż utrzymuje się słaba koniunktura. Warunki rynkowe nie rozpieszczają producentów, którzy zmuszeni są wszelkimi sposobami walczyć o klientów.

Rynek jest niestabilny, sytuacja producentów płyt jest trudna, w związku z tym na razie nie ustaliliśmy jeszcze, w jakim zakresie będziemy realizować w tym roku nasze inwestycje. Wszystko będzie zależało od warunków rynkowych - powiedział PAP Ireneusz Kaczmarek, prezes Hardeksu. Myślę, że decyzja zostanie podjęta na przełomie pierwszego i drugiego kwartału - dodał.

W 2008 roku spółka zrealizowała zaplanowane inwestycje, z czego ok. 6,5 mln zł pochłonęła modernizacja kotła, a 2,5 mln zł budowa instalacji do odparowania wód technologicznych. To był wstępny krok do następnych inwestycji, które mają się przyczynić m. in. do wzrostu mocy produkcyjnych, poprawy jakości, a także obniżki kosztów produkcji - poinformował szef spółki.

Kaczmarek powiedział, że IV kwartał zeszłego roku był trudny ze względu na niesprzyjające otoczenie rynkowe. Spowolnienie daje o sobie znać również na początku tego roku. Staramy się dostosowywać do obecnej sytuacji, poszukując nowych nisz, odbiorców, a także poprzez ciągłe dostosowywanie produktu do potrzeb rynku - poinformował.

W zeszłym roku Hardex przeznaczył na dywidendę 4,63 mln zł z zysku za 2007 rok, który wyniósł 9,26 mln zł. Prezes nie wypowiada się na temat planów w zakresie ewentualnej wypłaty tegorocznej dywidendy. Decyzję podejmą akcjonariusze, a ja na obecnym etapie nie chcę się w tej sprawie wypowiadać - powiedział.

Po trzech kwartałach zeszłego roku Hardex miał 6 mln zł zysku netto (wobec 7,26 mln zł rok wcześniej), 6,87 mln zł zysku operacyjnego (wobec 9,17 mln zł przed rokiem) i 85,5 mln zł przychodów (wobec 86,5 mln zł po III kw. 2007r.).

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz