/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Lasy odpierają zarzuty UOKiK

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska - rzecznik prasowy LP
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-01-08


1,5-milionową karę nałożył UOKiK na Lasy Państwowe za jeden z zapisów zasad sprzedaży drewna obowiązujących w 2008 rok. Kontrowersyjny zdaniem UOKiK przepis gwarantował wieloletnim klientom LP możliwość nabycia takiej ilości surowca, jaką zakupiły w roku poprzednim. Leśnicy gotowi bronić swoich racji w sądzie zdecydowanie odpierają zarzuty.

Lasy Państwowe przypominają, że latach 2006-08 popyt na drewno zdecydowanie przerastał podaż. Brak zapisu gwarantującego stałym odbiorcom ciągłość sprzedaży, a co za tym idzie ciągłość produkcji, skutkowałaby niekontrolowanym powstawaniem firm sezonowych, działających w okresie koniunktury, a potem likwidowanych. W takiej sytuacji zagrożone byłyby polskie firmy działające na rynku od lat.

Lasy Państwowe sukcesywnie dążą do pełnego urynkowienia zasad sprzedaży drewna. Jednak ze względów społeczno – gospodarczych jest to niemożliwe w krótkim okresie czasu, zwłaszcza w obliczu kryzysu gospodarczego – mówi Marian Pigan dyrektor generalny LP. Dlatego też działania Lasów w zakresie urynkowienia są sukcesywne i zależą od sytuacji gospodarczej – dodaje. W trakcie ustalania zasad sprzedaży na rok 2009 LP przygotowały projekt, który nie uwzględniał preferencji dla wieloletnich odbiorców drewna, co spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem przemysłu drzewnego i niektórych polityków. Lasom zarzucono, że tego typu rozwiązanie spowoduje upadek rodzimego przemysłu drzewnego. Drzewiarze proponowali, aby stałym odbiorcom przeznaczyć aż 90 procent drewna, a reszcie 10 procent. Z drugiej strony presję na dyrekcję Lasów wywierał UOKiK, który uważał że proporcja powinna wynosić 60 i 40 procent. W świetle tych faktów, salomonowym rozwiązaniem wydaje się być decyzja Lasów, które w zasadach na 2009 rok ustaliły, że proporcje drewna oferowanego do sprzedaży w przetargach ograniczonym i nieograniczonym wynosić będą 70 i 30 procent.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

sprzedaż drewna


Wreszcie coś drgneło co do zasad sprzedaży drewna.
Gorzej zagmatwać sprzedaży już chyba niebyło można.

bartek [2]Odpowiedz na ten komentarz2009-01-08 18:48:02

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA