/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy ukarane za dyskryminowanie nowych klientów

UOKIK

Autor: Małgorzata Cieloch, oprac. dja
Źródło: UOKIK
Data: 2009-01-08


Państwowe Przedsiębiorstwo Leśne Lasy Państwowe będzie musiało zmienić dyskryminujące przedsiębiorców zasady sprzedaży drewna – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożyła na przedsiębiorcę 1,5 mln zł kary. To pierwszy wyrok UOKiK dla Lasów Państwowych jako całości, wszystkie wcześniejsze decyzje Urzędu dotyczyły poszczególnych dyrekcji LP.

Konferencja prasowa Prezesa UKOiKKonferencja prasowa Prezesa UKOiKFot. UOKiK

Prawo antymonopolowe zakazuje nadużywania pozycji dominującej. Przyjmuje się, że posiada ją przedsiębiorca, którego udział w rynku przekracza 40 proc. Lasy Państwowe mają 93 proc. udziału w rynku hurtowej sprzedaży drewna i nie spotykają się na nim z istotną konkurencją. Świadczy to o posiadaniu niepodważalnej pozycji dominującej.

W toku prowadzonego postępowania Urząd ustalił, że Lasy Państwowe prowadzą hurtową sprzedaż drewna skierowaną do przemysłu drzewnego, m.in. producentów mebli, jedynie poprzez dwa kanały dystrybucji: rokowania internetowe i aplikację e-drewno, z czego prawie 80 proc. surowca sprzedawana jest w wyniku rokowań. Mogą do nich przystąpić wyłącznie stali – dotychczasowi kontrahenci Lasów Państwowych. Ilość drewna, jaką mogą nabyć w ten sposób jest również ograniczona – wynika z historii zakupowej i nie może przekroczyć ilości drewna nabytego w zeszłym roku. W związku z tym w trybie rokowań internetowych surowca drzewnego nie mogą nabyć ani dotychczasowi kontrahenci planujący rozwój swojego przedsiębiorstwa, ani nowi.

Drugą formą sprzedaży prowadzonej przez Lasy Państwowe jest aplikacja e-drewno. Jest to otwarta aukcja internetowa, w której może wziąć udział każdy przedsiębiorca. Dostępny na niej surowiec to drewno niesprzedane w drodze rokowań internetowych – to jednak niewielki procent całkowitej ilości drewna sprzedawanego przez Lasy Państwowe rocznie.

Na podstawie materiału zgromadzonego w postępowaniu Prezes UOKiK uznała, że Lasy Państwowe uzależniając przystąpienie do rokowań internetowych – głównego kanału dystrybucji drewna – od posiadanej historii zakupowej oraz jej przebiegu nadużywają pozycji dominującej na krajowym rynku hurtowej sprzedaży drewna.

Zdaniem UOKiK system stosowany przez Lasy Państwowe jest szczególnie dyskryminujący wobec podmiotów wchodzących na rynek i mających krótką historię zakupów. Przedsiębiorcy mogą kupić drewno, ale w marginalnej ilości, poprzez portal e-drewno. Ponadto zakupy na aukcji i wytworzona na tej podstawie historia zakupów oraz jej przebieg mają wpływ na dalszą współpracę z Lasami Państwowymi. Praktyka ta prowadzi do ograniczenia konkurencji pomiędzy przetwórcami drewna. O atrakcyjności ich oferty nie decyduje konkurencyjność produktu – ani jakościowa, ani cenowa – tylko to, czy przedsiębiorca ma dostęp do surowca.

Prezes Urzędu nakazała zmianę stosowanej praktyki. System sprzedaży drewna powinien stwarzać jasne i przejrzyste oraz równe dla wszystkich przedsiębiorców zasady zakupu.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów w przypadku stwierdzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencję Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznych przychodów. W tym przypadku na Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe została nałożona sankcja w wysokości 1,5 mln zł.

Decyzja nie jest ostateczna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i z tej ścieżki Lasy Państwowe zamierzają skorzystać.

Interesującą lekturą okazują się dwa dokumenty: 

1) Decyzja Prezesa UOKiK omawiająca szczegółowe przyczyny nałożenia kary na Lasy Państwowe.
W dokumencie znajduje się informacja na temat wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 listopada 2008r. w którym podtrzymane zostało stanowisko uznające, iż dyrekcje regionalne Lasów Państwowych są przedsiębiorcami w rozumieniu Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. To ważny wyrok, który powinien ułatwić dochodzenie swoich praw przedsiębiorcom zarzucającym Lasom stosowanie praktyk monopolistycznych. Dotychczas, pomimo wyroków UOKiK, Lasy Państwowe stały na stanowisku, że ustawa ich nie dotyczy.
 
2) Raport z badania systemu sprzedaży surowca w Polsce.
Na 75 stronach dokumentu znajduje się wiele ciekawych informacji dotyczących krajowego rynku drzewnego. M.in. udostępnione zostały wyniki ankiety dotyczącej opinii na temat współpracy z Lasami Państwowymi jaką UOKiK przeprowadził wśród firm branży drzewnej.

 

Zobacz również: Lasy odpierają zarzuty UOKiK

 


 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz