DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Rekord Węgier pod względem upadłości firm"

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-11


Világgazdaság z 08 bm. Spośród państw europejskich w I połowie ub. r. najwyższy współczynnik postępowań o upadłość zanotowano na Węgrzech. Podczas, gdy w badanym okresie średnio w Europie na 100 firm zbankrutowało 0,8 firmy, na Węgrzech współczynnik ten wyniósł 2,1 ( w Słowacji - 1,9, w Austrii - 1,8, a w Czechach tylko 0,2).

Według węgierskich ekspertów część odpowiedzialności za ten stan ponosi zła, nie przystosowana do realiów gospodarczych prawie 15-letnia ustawa o postępowaniu o upadłość, która nie umożliwia reorganizacji firm natrafiających na kłopoty.
Podczas, gdy liczba postępowań o upadłość stale rośnie - w styczniu ub. r. ok. 17 tys. firm, w b.r. - 19 tys. - liczba postępowań mających na celu uratowanie przedsiębiorstwa od dawna nie przekracza rocznie 50. Według Sądu Stołecznego wierzycielom bardziej opłaca się wszczynać postępowanie o upadłość zadłużonych firm niż dochodzić swych roszczeń finansowych. Zdaniem pani sędzi duża liczba postępowań o upadłość bierze się też stąd., że wiele firm w celu ochrony swego majątku, przed rozpoczęciem sprawy o bankructwo przenosi pieniądze do innej firmy. Bez konsekwencji prawnych można to powtarzać wiele razy. 90% spraw o upadłość toczy się właśnie wobec takich "ogołoconych" firm. Przedsiębiorstwa te dbają na ogół o uregulowanie należności wobec ważnych partnerów, pozostają natomiast dłużne wobec urzędu skarbowego, ubezpieczeń społecznych i innych "mniej ważnych" wierzycieli.

Eksperci od dawna apelują o zmianę obecnej ustawy. Zdaniem sędzi Csőke pilnie należałoby opracować przepis, na podstawie którego wierzyciele mogliby zainicjować postępowanie prawne przeciw kierownictwu lub właścicielom firmy, którzy nie podjęli koniecznych kroków w celu uniknięcia bankructwa.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz