/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Koniec negocjacji warunków sprzedaży drewna w 2009r.

PIGPD

Autor: Bogdan Czemko
Źródło: PIGPD
Data: 2008-12-23


Zakończone zostały negocjacje w sprawie warunków sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe w roku 2009. Na ostatnim spotkaniu w tym roku uzgodniono m.in. bonifikaty oraz możliwość podpisywania umów zakupu surowca na szczeblu dyrekcji regionalnych i generalnej dla firm, które wcześniej z takich umów korzystały. Nie rozstrzygnięta pozostała kwestia gwarancji bankowych i karania firm za nie wykonanie warunków umowy blokadą zakupów na całe półrocze.

Fot. Drewno.pl

PROTEST PRZEMYSŁU DRZEWNEGO

Komunikat nr 17


Szanowni Państwo,


W dn. dzisiejszym zakończył się ostatni w tym roku etap negocjacji z Lasami Państwowymi w sprawach związanych warunkami zakupu drewna na 2009r. Z naszej strony wzięli w nim udział przedstawiciele następujących organizacji:


1. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

2. Stowarzyszenie Papierników Polskich

3. Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych

3. Polski Komitet Narodowy EPAL

4. Stowarzyszenie Klub Drzewny


Ze strony LP w negocjacjach uczestniczył dyrektor generalny LP M. Pigan, wraz ze swoim zastępca T. Wójcikiem i naczelnikiem Wydziału Marketingu A. Ballaunem. Obecny był również przedstawiciel ministra środowiska, dyr. E. Lenart.

Spotkanie rozpoczął dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan, od omówienia ostatnich zdarzeń, z których najistotniejsze to pisemne wystąpienie Ministra Środowiska do Dyrektora Generalnego LP o ponowne zbadanie zasadności wprowadzenia obecnych cen minimalnych na drewno okrągłe, posiedzenie Rady Ministrów gdzie omawiano sytuację na styku LP – przemysł drzewny w kontekście naszego Listu Otwartego, spotkanie Dyrektora Generalnego LP z premierem RP w tej samej sprawie oraz piątkowa debata w Sejmie, gdzie ponownie cytowany był nasz List Otwarty.

W efekcie kilkugodzinnej dyskusji (w przerwie której przekazano nam, że obłożenie oferty sprzedaży drewna w I ograniczonym przetargu wyniosło 83,17%), uzgodniono co następuje:

1. Ustalono wprowadzenie bonifikat cen drewna, w wysokości do 10%. Obejmą one wszystkie sortymenty, ale będą zróżnicowane w zależności od poziomu cen minimalnych, (tak aby spłaszczyć różnice cen na te same grupy handlowe występujące w różnych, zwłaszcza sąsiednich rdLP), oraz od poziomu obłożenia ofertami zakupu oferowanego drewna. Nie ma jednak możliwości opracowania dokładnego mechanizmu ich zastosowania i w efekcie wyliczenia już dziś faktycznego poziomu cen zakupu. Sytuacja w każdej rdLP, oraz w odniesieniu do każdej z grup handlowych, będzie więc oceniona indywidualnie w ciągu najbliższych dni. Można jedynie stwierdzić, że w rdLP, gdzie ilość drewna objęta ofertami zakupu była mała, a ceny wysokie, bonifikata będzie maksymalna, a tam, gdzie obłożenie oferty sprzedaży było znaczne, a ceny niskie – znacznie mniejsza. Strona przemysłu uznaje, że jest to rozwiązanie idące w dobrą stronę, choć ustępstwo cenowe ze strony LP uważamy za zbyt małe. Nie zmienia to faktu, że każda z kupujących drewno firm z pewnością oszczędzi dzięki tym bonifikatom konkretne pieniądze, niekiedy spore. Jest to więc wymierny sukces naszych negocjatorów.

2. W dn. 24 grudnia będą znane wyniki pierwszego przetargu ograniczonego a w dn. 07 stycznia 2009r. przedstawiciele przemysłu spotkają się ponownie w Dyrekcji Generalnej LP aby zapoznać się z efektami wyliczeń cen po bonifikatach. W dn. 09 stycznia rozpisany będzie drugi – uzupełniający przetarg ograniczony, w którym każda firma będzie mogła złożyć ofertę zakupu na drewno w ilości stanowiącej różnicę pomiędzy ilością wynikającą z historii zakupów a ilością wygraną w I przetargu. Zaraz po nim rozpocznie się licytacja w aplikacji „systemowe e-drewno”. Ustalone rabaty będą zastosowane we wszystkich tych formach sprzedaży.

3. Uzgodniono, że firmy, które dotąd miały podpisywane umowy na szczeblu rdLP lub Dyrekcji Generalnej, ponownie podpiszą je na tym samym poziomie.

4. Kontrowersyjne sprawy gwarancji bankowych i karania przedsiębiorców za nie wykonanie warunków umowy blokadą zakupów na całe półrocze, staną się przedmiotem dalszych, podjętych w najbliższych tygodniach negocjacji i ustaleń. Jest wola znalezienia tu rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony.

5. Prace nad dalszymi warunkami sprzedaży drewna oraz obecnym i docelowym systemem sprzedaży mają zacząć się bezzwłocznie, a w tym celu już w styczniu powołany zostaje w tym celu Zespół Leśno – Drzewny. Do dn. 05 stycznia reprezentowane na spotkaniu organizacje skierują do tych prac 6 swoich przedstawicieli. W dn. 20 stycznia Zespół rozpocznie działalność.


Jak więc widać, mimo zakończenia jakiegoś etapu, dalsze negocjacje i zmiany w warunkach handlu drewnem okrągłym stały się już stałym procesem i będą w najbliższym czasie bardzo intensywne. Wiele zależy tu od sytuacji na rynku – jeśli będzie się pogarszać, musimy szybko wrócić również do sprawy cen.

O dalszych zdarzeniach będziemy Państwa informować na bieżąco.


Z życzeniami Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.


Biuro Izby


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz