/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Trzecia edycja HUSQVARNA TOUR

Biuro Prasowe HUSQVARNA

Autor: Milena Zielińska
Źródło: Biuro Prasowe HUSQVARNA
Data: 2008-12-18


Trzecia edycja HUSQVARNA TOUR na nowy wiek – najtrudniejszy średniodystansowy wyścig psich zaprzęgów w Europie.

W dniach 8-11 stycznia 2009 roku w Karpaczu odbędzie się średniodystansowy wyścig psich zaprzęgów - HUSQVARNA TOUR.  Zawody będą rozgrywane z okazji wprowadzenia na polski rynek karty kredytowej HUSQVARNA z wizerunkiem psich zaprzęgów oraz z okazji wejścia w kolejny wiek historii sportu psich zaprzęgów. W zeszłym roku obchodziliśmy 100. rocznicę tego sportu.

W wyścigu  wezmą udział doświadczeni zawodnicy z krajów europejskich. Organizatorem imprezy w Polsce jest: Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów reprezentowany przez Klub INUIT. Sponsorem Generalnym zawodów po raz kolejny jest firma HUSQVARNA.

Do pokonania prawie 300 km trasy…
W tym roku pomiędzy 3 a 11 stycznia zaprzęgi z: Polski, Czech, Słowacji oraz Niemiec, Szwajcarii, a nawet Holandii pokonają prawie 300 km. Organizatorzy spodziewają się na starcie około 50 załóg, które będą walczyły o Puchar Polski oraz Puchar Europy. Wyścig jak co roku składa się z 2 części. Pierwsza odbędzie się w dniach: 3-6 stycznia w czeskich Karkonoszach. Po jednodniowej przerwie, w dniach:
8-11 stycznia, po polskiej stronie, w Karpaczu odbędzie się drugi etap wyścigów – HUSQVARNA TOUR. Zasadą gonitwy jest prowadzenie na całej trasie tego samego zaprzęgu psów. Osoby prowadzące zaprzęg tzw. maszerzy startują w dwóch klasach ze względu na ilość psów w zaprzęgu. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie 6 psów, zaś w klasie nielimitowanej 8 do 10 psów. Wyścig jest „egzaminem” dla doświadczonych zawodników z Europy przed startem
w innych europejskich gonitwach.

Sport zaprzęgowy na świecie i w Polsce
Sport zaprzęgowy cieszy się na świecie dużą popularnością, czego wynikiem jest istnienie wielu organizacji skupiających zawodników tzw. maszerów w krajach na czterech kontynentach. Najwięcej organizacji znajduje się na kontynentach północnoamerykańskim i europejskim. Największą z nich jest powstała w 1985 roku International Federation of Sleddog Sports (IFSS). Jej członkami są organizacje narodowe, działające w 28 krajach m.in.: w Republice Południowej Afryki, na Jamajce, Chile i w Nowej Zelandii. Federacja podlega Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu. Wyścigi psich zaprzęgów w Polsce po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1991 roku. W 2005 roku powołano do życia Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, który zrzesza obecnie 35 organizacji działających w jedenastu województwach. W 2008 roku w ramach HUSQVARNA TOUR obchodziliśmy 100-lecie tego sportu na świecie podczas uroczystego Wieczoru Maszera. W tym roku wchodzimy w nowy wiek sportu psich zaprzęgów.

Psy na start…
Sport psich zaprzęgów to połączenie współpracy: człowieka z psami następujących ras: alaskan malamute, pies grenlandzki, samojed i husky syberyjski (są to rasy uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną - FCI) oraz z psami nierasowymi.
Te ostatnie są specjalnie hodowanymi psami sportowymi prezentującymi: szybkość, siłę i wytrwałość w sportowych zmaganiach. Wszystkie rasy psów zaprzęgowych posiadają cechy umożliwiające im życie w trudnych warunkach klimatu arktycznego: doskonale wykorzystują pokarm, dzięki specyficznej budowie ciała ograniczają do minimum straty ciepła i dysponują zdolnością szybkiej regeneracji organizmu.

Więcej informacji na stronie www.husqvarnatour.pl i www.husqvarna.pl

Trzecia edycja HUSQVARNA TOUR (Zdjęcia: 3)

Psi zaprzęgKarta kredytowa HUSQVARNA

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA