/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

W bydgoskiej Sklejce będą musieli zacisnąć pasa

Express Bydgoski

Autor: Przemysław Łuczak
Źródło: Express Bydgoski
Data: 2008-12-15


Czy zarząd i związkowcy z bydgoskiej „Sklejki” uzgodnią program przetrwania firmy? Na rynku płyt drewnopodobnych zapanował kryzys. Dotknął on również bydgoską spółkę „Sklejka-Multi”. W najbliższą środę dojdzie do ponownego spotkania w tej sprawie zarządu i związkowców.

Bydgoski zakład jest jednym z największych i najstarszych zakładów produkujących sklejkę w naszym kraju.Bydgoski zakład jest jednym z największych i najstarszych zakładów produkujących sklejkę w naszym kraju.Fot. Internet

Trudności mają również inne firmy tej branży. Przedstawiciele całego przemysłu drzewnego spotkali się w Strykowie, żeby omówić aktualną sytuację. Muszą się bowiem zmagać z konkurencją firm rosyjskich i chińskich, które sprzedają swoje wyroby od 30 do 50 proc. taniej i powoli ich wypierają z rynku zachodnioeuropejskiego. Odbyli również spotkanie z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych, która jest monopolistą na rynku drewna.

- Żeby skutecznie konkurować, trzeba zmniejszać koszty - mówi Tadeusz Kosień, prezes spółki „Sklejka-Multi” i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce. - Wszystkie firmy zapowiadają zmniejszenie zatrudnienia. Tylko w „Sklejce „w Piszu pracę stracić ma 150 osób. U nas odeszło kilkanaście osób na emeryturę, a niebawem jeszcze kilka kolejnych. Zaproponowałem, żebyśmy spróbowali przetrwać kryzys całą załogą, ale kosztem pewnych wyrzeczeń. Jestem optymistą i wierzę, że dogadamy się. Do stawek zaszeregowania poszczególnych pracowników nie zamierzamy sięgać. Będziemy chcieli pozyskać jak najwięcej zamówień, nawet za niższe pieniądze, żeby pracownicy mieli zatrudnienie.

Podczas poprzedniego spotkania, które odbyło się we wtorek 9 grudnia, związkowcy zwrócili się do zarządu o bardziej szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji firmy. Teraz zastanawiają się, jakie kroki podejmą. Z Ewą Rutkowską, przewodniczacą zakładowej „Solidarności”, nie udało nam sie porozmawiać.

- Przeprowadzimy konsultacje nie tylko z naszymi członkami, lecz również z pracownikami, którzy nie należą do żadnej organizacji związkowej - mówi Zdzisław Tyloch, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników „Sklejki-Multi” SA: - Będziemy chcieli się dowiedzieć, czy ludzie wyrażają zgodę na zaproponowane przez zarząd działania oszczędnościowe. Sami musimy zdecydować się, czy mamy gotowość do zaciskania pasa, żeby przetrwać do lepszych czasów.

Przemysł drzewny jako pierwszy odczuł skutki kryzysu. Inne branże będą przeżywać to samo, co my pewnie na przełomie I i II kwartału 2009 r.

Z informacji, które posiadamy wynika jednak, że nie wszyscy pracownicy chcą, by właśnie związki zawodowe wypowiadały się w ich imieniu. Do każdego z dwóch działających w firmie związków należy po około 60 osób. Załoga liczy około 340 pracowników. Do tematu wrócimy.

 

Tekst ukazał się 15 Grudnia 2008 pod tytułem "Mocniej będą musieli zacisnąć pasa" na stronach Expressu Bydgoskiego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz