/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ratują stuletnie drzewa sadzone przez Paderewskiego

PAP - Nauka w Polsce

Autor: bsz
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2008-12-12


Prawie 90 tys. zł kosztował pierwszy etap renowacji zabytkowego, XIX-wiecznego parku w Kąśnej Dolnej (Małopolska). W parku, otaczającym dworek należący niegdyś do Ignacego Jana Paderewskiego, specjaliści leczą i ratują stuletnie drzewa, sadzone tam osobiście przez słynnego pianistę oraz polityka.

Niektóre drzewa mają ponad 100 latNiektóre drzewa mają ponad 100 latFot. www.paderewski.tarnow.pl

"Paderewski był otoczeniem dworu oczarowany i zachwycony. Sam sadził w parku drzewa i pielęgnował rośliny. Lecz już wtedy podkreślał, że utrzymanie 11-hekatrowego obiektu jest bardzo drogie. Powiat tarnowski, który jest właścicielem terenu, robi teraz, co może, aby park odzyskał swój dawny blask i urok" - powiedział PAP Sebastian Fołta ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

W sumie specjaliści zajęli się 600 drzewami. Niektóre zabezpieczono linami, aby nie rozłamywały się ich korony. Zmurszałe i spróchniałe okazy zabezpieczono substancjami likwidującymi rozwój grzybów. Część drzew usunięto, bo okazały się zwykłymi samosiewami, które nie pasowały kompozycyjnie do parku.

"Większość przeprowadzonych prac, niezbędnych do zachowania właściwego stanu drzew, to specjalistyczne roboty na wysokościach. Niektóre drzewa mają ponad 100 lat. To w większości lipy i dęby, które - jak wynika z dokumentacji - sadził osobiście Ignacy Jan Paderewski" - podkreśla wykonawca robót, Stanisław Lisak.

Część z 90 tys. zł, potrzebnych na pierwszy etap rewitalizacji parku, przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Pieniądze na pozostałe prace powiat tarnowski chce pozyskać z programów operacyjnych UE. Rewitalizacja parku została rozłożona na cztery lata, a jej koszt szacowany jest w milionach złotych.

Największe zmiany mają nastąpić w parku za dwa lata. "Chcemy, aby do parku można było przyjeżdżać nie tylko na koncerty, ale żeby powstała tam parkowa architektura. Wytyczone zostaną ścieżki, mają zostać postawione stylowe latarnie i ławeczki. Ten park ma żyć, mają spotykać się tam ludzie - odpoczywać i cieszyć się pięknem przyrody" - podkreśla naczelnik wydziału ochrony środowiska tarnowskiego starostwa, Agnieszka Jeleń.

Park w Kąśnej Dolnej przechodził ostatnią konserwację przed 20 laty. CZO

 

Tekst pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce

Ratują stuletnie drzewa sadzone przez Paderewskiego (Zdjęcia: 2)

Niektóre drzewa mają ponad 100 latPrawie 90 tys. zł kosztował pierwszy etap renowacji zabytkowego, XIX-wiecznego parku w Kąśnej Dolnej

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz