/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Dąbex kupuje Biadki

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2008-12-12


Wytwórnia Parkietów Dąbex podpisała umowę kupna 51% udziałów Fabryki Parkietów Biadki należących do Agencji Rozwoju Przemysłu. Do jej uprawomocnienia potrzebna jest jeszcze tzw. zgoda korporacyjna ARP i ministra Skarbu Państwa.

Produkcja DuoparkietuProdukcja DuoparkietuFot. Drewno.pl

Dzięki transakcji Dąbex awansuje do ścisłej czołówki największych producentów drewnianych podłóg w Polsce ze zdolnościami produkcyjnymi przekraczającymi 2 mln m2 podłóg rocznie.

Będziemy rozwijać produkcję w Biadkach. Zobowiązaliśmy się również do przeprowadzenia szeregu inwestycji w tym zakładzie - powiedział Maciej Cecuła, jeden ze wspólników Dąbexu - Wielkość produkcji zależeć będzie przede wszystkim od popytu i dostępności surowca.

Dąbex i FP Biadki posiadają zbliżoną ofertę produktową obejmującą szeroką gamę drewnianych materiałów podłogowych takich jak: parkiety lite, mozaiki parkietowe i przemysłowe, deski podłogowe. Obie firmy produkują dwuwarstwową klepkę parkietową o wykończonej lakierem lub olejem powierzchni.  Dąbex sprzedaje ją pod marką ParatDos, podczas gdy Biadki promują ją jako Duoparkiet. Obie spółki znaczącą większość swojej produkcji eksportują i podobnie od kilku lat starają się zwiększyć sprzedaż na rynku krajowym.

Fabryka w Biadkach zatrudnia ponad 200 osób. Nie planujemy ograniczania zatrudnienia, a nawet w przyszłości liczymy na jego  zwiększenie. - mówi Cecuła. Zakład ma przed sobą dobre perspektywy. To czego się obawiamy, to współpraca z takimi instytucjami jak ZUS, Urząd Skarbowy i Państwowa Inspekcja Pracy. Mamy nadzieję, że ułoży się ona poprawnie.

Fabryka parkietów w Biadkach wybudowana została w latach 70-tych jako sztandarowy zakład Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego, które w latach dziewięćdziesiętych zmieniło nazwę na Wielkopolskie Tartaki Witar (obecnie Witar SA). Zakład przez wiele lat borykał się z trudnościami finansowymi. W 2003r. został wydzielony z Witaru jako Fabryka Parkietów Biadki sp. z o.o. w której większościowy pakiet udziałów w zamian za długi objęły: Agencja Rozwoju Przemysłu (51%),  Lasy Państwowe (ok. 30%) oraz ING Bank Śląski (ok .17%).

Dąbex to rodzinna firma działająca w formie spółki jawnej. W branży drzewnej działa od 1958 roku. Obecnie posiada trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane w Grodzisku Wielkopolskim i jego okolicach.

Dąbex kupuje Biadki (Zdjęcia: 3)

Produkcja DuoparkietuDuoparkietDuoparkiet

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz