/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Sklejka bez czwartej zmiany: 150 osób straci pracę

Gazeta Olsztyńska

Autor: Marek Truszkowski (opr. JR)
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Data: 2008-12-10


Zarząd Fabryki Sklejka Pisz SA podjął decyzję o nie przedłużeniu umów o pracę 150 osobom zatrudnionym na czas określony. Wszyscy stracą pracę od stycznia.Zamknięty zostanie też zakład drzewny Rakom Polska w Drygałach.

Fot. Sklejka Pisz

- Z końcem listopada firma Rakom w Drygałach zwolniła 61 osób i planuje kolejne zwolnienia. Z końcem roku Fabryka "Sklejka" Pisz nie przedłuży umów o pracę 150 osobom - nie są to dobre wiadomości dla nas - poinformowała Wioletta Śląska - Zyśk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu.

O kłopotach Sklejki i Rakomu rozmawiano w środę na specjalnie zwołanej Powiatowej Radzie Zatrudnienia. W jego trakcie przedstawiciel Rakomu oficjalnie przekazał bardzo złą wiadomość. - Podjęliśmy decyzję o likwidacji zakładu w Drygałach. Likwidujemy go i nie ukrywam, że w szybkim tempie - powiedział Wojciech Domin, dyrektor Grupy Zarządzającej Rakom Polska.(...)

Wojciech Domin nie krył, że winę za upadek zakładu ponosi polityka cenowa drewna, którą stosuje Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Na ten sam temat bardzo krytycznie wypowiadał się również Tadeusz Banach prezes zarządu Fabryki "Sklejka" Pisz SA.

- Mamy najwyższe ceny surowca w Europie. W dobie kryzysu inne kraje już dawno obniżyły ceny drewna i tym się bronią, a u nas ceny się podnosi. To jest po prostu kpina - mówił Tadeusz Banach. - Tak złej sytuacji w branży drzewnej w Polsce jeszcze nie było i nic się nie robi, by to zmienić.

- W mieście przybywa 150 bezrobotnych, to nie są żarty. Rozmawiałem z kilkoma z nich, są załamani, gdyż wiązali wielkie nadzieje i plany z zatrudnieniem w Sklejce - powiedział Jan Alicki, burmistrz Pisza. - Wierzę w to, że nasza fabryka wybrnie z tej trudnej sytuacji, ale sama wiara tu nie pomoże i musimy konkretnie zadziałać.

Najprawdopodobniej Rada Powiatu Piskiego oraz wszystkie rady miejskie wydadzą specjalne stanowiska, w których wyrażą zaniepokojenie sytuacją na lokalnym rynku pracy i problemami z jakimi borykają się zakłady drzewne. Stanowiska te przekazane zostaną wyżej.

- Likwidacja zakładu Rakom w Drygałach to poważny cios. W gminie Biała Piska żyje bardzo dużo mieszkańców, których sytuacja finansowa jest tragiczna. Ten zakład miał dla nich ogromne znaczenie. Podjąłem działania by z zakładem tym nie stało się to, co wcześniej z Estwoodem. Szukamy firmy, która zechce tu uruchomić dalszą produkcję - powiedział Andrzej Nowicki, starosta piski.

Marek Truszkowski
m.truszkowski@gazetaolsztynska.pl

Sklejka bez czwartej zmiany: 150 osób straci pracę (Zdjęcia: 2) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz