/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Protest przemysłu tartacznego

Tartaki bojkotują ceny drewna

PIGPD

Autor: Andrzej Górski
Źródło: PIGPD
Data: 2008-12-05


Wkrótce rozpocznie się składanie ofert zakupu surowca drzewnego na 2009r. Niestety Lasy Państwowe nie dość, ze nie przyjmują argumentów przemysłu o konieczności obniżenia cen drewna, na przyszły rok ustalają je na poziomie wyższym niż obecnie jest ono kupowane na aukcjach e-drewno. Część tartaków postanowiła zbojkotować ten dyktat monopolisty i nie składać ofert zakupu. PIGPD namawia tartaczników do poparcia protestu.

Fot. Drewno.pl

Poznań, dn. 04.12.2008r.

Szanowni Państwo,
Przedsiębiorcy kupujący drewno od Lasów Państwowych


Jeszcze nieoficjalne, lecz już liczne informacje o spodziewanym poziomie minimalnych cen drewna ustalonym na 2009r. przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych wskazują, że tak jak się obawialiśmy – są one dużo za wysokie.

Co więcej, różnią się znacznie pomiędzy poszczególnymi dyrekcjami. W wypadku cen drewna iglastego WC01 różnice te wynoszą niekiedy blisko 20 zł. Oznacza to, że ci przedsiębiorcy, których dotkną wyższe ceny, musieliby sprzedać swoją tarcicę drożej o ok. 60 zł niż część ich kolegów. Narusza to zasadę równych warunków konkurencji.

Poziom minimalnej ceny, dla przykładu drewna iglastego klasy WC01, jaki zgodnie z powszechną opinią drzewiarzy uzasadnia obecna sytuacja na rynku, to 145 zł. Słuszność tych opinii potwierdza fakt, że podobny poziom uzyskuje w tym kwartale drewno sprzedawane na aukcjach e-drewno. Jeśli natomiast Lasy Państwowe ceny minimalne za ten sortyment ustalą w spodziewanej wysokości 160-175 zł, oznacza to nie obniżenie, lecz podwyższenie dzisiejszego poziomu cen.

Na to zgodzić się nie można.

Polscy drzewiarze po raz kolejny stoją przed wyborem czy przystąpić do zakupów drewna o cenach nie pozwalającej na opłacalną produkcję i liczyć na poprawę sytuacji na rynku, czy też nie kupować go wcale lub może ograniczyć zakupy a tym samym ograniczyć też produkcję, zatrudnienie i rozwój firmy.

Uważamy, że nie wolno się nam dać niszczyć monopolowi Lasów Państwowych. Nie można bezczynnie zaakceptować zawyżonych cen.

Niestety dziś pozostało nam tylko rozwiązanie które już niektóre z firm poparły - należy po prostu nie kupować drewna tak długo, dopóki jego cena nie spadnie do rozsądnego, akceptowanego poziomu.

Szanowni Państwo!

Nie złożenie oferty zakupu ani w ramach pierwszych przetargów ograniczonych, ani w następnym etapie (tzw. „systemowe e-drewno”), gdzie ma obowiązywać taka sama cena, to trudna i odważna decyzja którą każdy musi bardzo dobrze przemyśleć i podjąć ją samodzielnie.

Są już jednak przykłady firm które taką decyzję podjęły.

Jestem upoważniony, aby Państwu przekazać, że w dniu wczorajszym dziewięć z największych firm na Pomorzu zadecydowało, że przy przewidywanym poziome cen, wynoszącym tam ok. 165 zł za WC01, oferty zakupu nie złożą. Firmy te kupują łącznie ok. 700 tys. m3 drewna okrągłego, a są wśród nich tacy potentaci jak KPPD Szczecinek S.A, PPD POLTAREX, COMPLEX, ABWOOD, POLDAN, ŁĄCCY – Kołczygłowy, SEEGERDACH.

Przemysł drzewny już raz udowodnił wychodząc na ulice Warszawy, że stać go na determinację w obronie swoich praw.

Myślę, że i w tym przypadku wykaże się podobną odwagą.

Nikt jednak nie ma prawa mieć pretensji do tych firm, które sytuacja zmusi do zakupu drewna na warunkach dyktowanych przez Lasy Państwowe. Trzeba jednak mieć świadomość, że po akceptacji obecnych cen minimalnych i podpisaniu umowy, nie będzie się już można z niej wycofać - nawet w części. System bowiem uniemożliwi takiemu przedsiębiorcy zakupy drewna przez połowę roku, również na e-drewno.

Jednakże, jeśli przedsiębiorca tak zadecyduje – jest to jego prawo. W takim wypadku jednak apelujemy, aby nikt nie oferował ceny innej niż cena minimalna. Gdyby ktoś ją podniósł, będzie to oznaczało, że część firm akceptuje poziom narzucony przez LP, a wtedy trudno będzie udowodnić, że jednak jest on za wysoki i walczyć o jego obniżenie. A przecież nikt chyba się nie spodziewa, że przy obecnie zapowiadanym wzroście cen surowca drzewnego, spadających cenach wyrobów z drewna i kurczącym się rynku, popyt na drewno w 2009r. przekroczy jego podaż i że ktoś nie będzie mógł go kupić.


Andrzej Górski
Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Zamierzam złozyć ofertę na kilka tygodni produkcji w 2009 roku...

nie poddam się mafijnym uciskom LP.
Dolny Śląsk.

Dakra [3]Odpowiedz na ten komentarz2008-12-05 09:23:30

Zgłoś nadużycie

Popiramy Przemysł Tartaczny !

popieramy protest - bez pracy tartaków - nie będzie zakupów wózków widłowych - w szczególności do dłużycy- na tym traci całe Państwo. Zatrzymanie zakupów wózków widłowych powoduje zastuj widlaków na magazynach- brak obrotu. Portal o wózkach widłowych www.Sztaplarka.pl popiera protest- również w imieniu sprzedawców i handlowców wózków.

SZTAPLARKA.pl [2]Odpowiedz na ten komentarz2008-12-05 12:17:56

Zgłoś nadużycie

Popieramy protest

Wózki widłowe boczne używane - Zastuj zakupów - zapytań, po stronie tartaków. Posiadamy dobry produkt w rozsądnych cenach - a tartacznicy nie posiadają kontraktów na drzewo, nie produkują - więc nie inwestuja. (Wiadomość edytowana przez Administratora)

Maciej Z [1]Odpowiedz na ten komentarz2008-12-05 12:55:03

Zgłoś nadużycie

Aktywność branży drzewnej w proteście zadziwia...

Nikt nie ma uwag i propozycji??
Z LP wygrać możemy tylko RAZEM!
LP to nie jest nasz partner!!
LP usilnie utrwala pozycję naszego przeciwnika z którym możemy tylko walczyć!

Dakra [3]Odpowiedz na ten komentarz2008-12-05 13:17:44

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA