/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nowe zasady sprzedaży surowca niezgodne z ustaleniami z przemysłem

PIGPD

Autor: Andrzej Górski
Źródło: PIGPD
Data: 2008-12-02


20 listopada br. dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał Zarządzenie nr 89 dotyczące zmian zasad sprzedaży surowca drzewnego. Jak okazuje się treść zarządzenia odbiega od warunków jakie zostały uzgodnione podczas spotkań grupy negocjacyjnej składającej się z przedstawicieli Lasów Państwowych, przemysłu drzewnego oraz Rządu. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego publikuje pismo w tej sprawie skierowane do Mariana Pigana, dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Fot. Drewno.pl

IG-86/12/2008

Poznań, dn. 02.12.2008r.

Szanowny Pan
Marian Pigan
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych


W związku z ukazaniem się na stronie internetowej Portalu Leśno - Drzewnego kolejnych informacji  o procedurach sprzedaży drewna na 2009r. zawierających dane świadczące, że nie skorygował Pan swego zarządzenia nr 89 w taki sposób, aby spełniało ono warunki ustalone na spotkaniu z Panem w Kancelarii Premiera RP w dn. 19.11.2008r. informujemy, że PIGPD stanowczo sprzeciwia się takiemu działaniu.

Podkreślamy, że jeżeli ww. korekta zarządzenia nr 89 nie nastąpi niezwłocznie, podejmiemy wszelkie dopuszczone prawem działania, aby zarządzenie to zostało anulowane, a handel drewnem z zasobów lasów Skarbu Państwa został objęty kontrolą instytucji niezależnej od Lasów Państwowych, powołanej na szczeblu rządu. Brak działań w tym zakresie z Pana strony na pewno przyczyni się do eskalacji konfliktu, na czym na pewno nie zależy ani przemysłowi ani LP.

Przekazujemy również, że w wypadku narzucenia nam przez jednostki organizacyjne LP zawyżonych i zróżnicowanych cen minimalnych podejmiemy kroki prawne aby wykazać, że jest to przejaw działań naruszających konkurencję. Wesprzemy również czynnie, merytorycznie i finansowo każdy pozew jaki złoży przeciw Lasom Państwowym którykolwiek z naszych członków, żądając pokrycia strat, jakie poniesie z tego tytułu.

Panie Dyrektorze, do dnia dzisiejszego przemysł nie zna poziomu cen minimalnych jakie LP przewidują zastosować w przetargach ograniczonych.

Chcę  jednak zwrócić uwagę Panu, iż poziom tych cen, jaki dziś pozwoliłby polskim przedsiębiorcom przetrwać na rynkach krajowym i eksportowych, to - jak już wcześniej informowaliśmy - ok. 145 zł dla wskaźnikowego sortymentu czyli drewna sosny klasy WC01. Poziom ten będzie szczególnie oddziaływał na wszystkie przedsiębiorstwa zwłaszcza w pierwszym półroczu 2009r. i winien być jak niezwykle starannie dostosowany do aktualnych możliwości finansowych przemysłu drzewnego.

Jeszcze raz apeluję do Pana o polubowne rozwiązanie sporu wokół sposobu sprzedaży drewna, w tym zwłaszcza wprowadzenie akceptowalnego poziomu cen minimalnych.

Biorąc pod uwagę, że do faktycznego rozpoczęcia sprzedaży pozostało 5 dni, uważamy, iż jest nadal dość czasu, aby sporne kwestie sprawnie rozwiązać.

Równocześnie informujemy, że wzburzenie jakie spowodowało niedotrzymanie ustaleń przez reprezentowane przez Pana Lasy Państwowe, już dziś wywołuje głosy przedsiębiorców aby przekazać to społeczeństwu i rządowi w formie publicznego protestu, którego chcielibyśmy jednak zdecydowanie uniknąć.  

Oczekując na Pana niezwłoczne dalsze kroki,

Z poważaniem
Andrzej Górski
Prezydent Izby

Do wiadomości:
Minister Michał Boni - Szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Powinno się chyba przeprowadzić badania decydentów LP na autyzm…

… wszystko na to wskazuje, że oni nie mają kontaktu z realnym światem – kryzys jest wszędzie- ale LP to nie dotyczy. Cena wyjściowa na sosnę WC01, którą oni ustalili to 170 PLN. Cena którą w tej chwili płacę za ten sortyment-po upuście to 162 zł. Czyli od stycznia czeka mnie znaczna podwyżka. Z kolei moi odbiorcy –poza krajem- naciskają na obniżki cen o min 10% –od czego uzależniają złożenie zamówień, które i tak będą ograniczone.

Zarządzający LP zasłaniają się podstawowym argumentem; interes Skarbu Państwa(tak naprawdę; własne stołki). Jednak w obecnej sytuacji, paradoksalnie działają na szkodę Skarbu Państwa. Nie widzą tego z pespektywy swoich ciepłych posadek ponieważ w LP zasadą jest betonowe myślenie-niezależnie zresztą od wieku(patrz obecny dyrektor).
Może PIGPD przeanalizowałaby czy zasady sprzedaży na 2009 rok, w obecnej sytuacji zabezpieczają interes Skarbu Państwa, czy nie, a jeśli nie to może przekazać sprawę instytucji która jest od wyjaśniania spraw dotyczących również niegospodarności.

Dakra [3]Odpowiedz na ten komentarz2008-12-04 09:55:17

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz