/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Przemysł drzewny

Czy branża się (nie) rozwija?

Forum Przemysłu Drzewnego

Autor: FPD (opr. JR)
Źródło: Forum Przemysłu Drzewnego
Data: 2008-11-28


Czy działalność w branży drzewnej jest opłacalna? Na tak postawione pytanie próbuje odpowiedzieć wielu przedsiębiorców. Stawiają je sobie szczególnie ci, którzy zamierzają otworzyć nową firmę. Okazuje się jednak, że nie wszyscy przedsiębiorcy w branży drzewnej poczynają sobie jednakowo dobrze, a niektórzy w ciągu ostatnich miesięcy zmuszeni byli nawet zawiesić lub zlikwidować działalność.

Intensywnie rozwijała się produkcja wyrobów tartacznychIntensywnie rozwijała się produkcja wyrobów tartacznychFot. arch. PFZ

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu ostatnich miesięcy nieznacznie spadła liczba firm działających ogółem w sektorze drzewnym. W końcu marca br. działalność zarejestrowało ogółem 38 108 przedsiębiorców. Trzy miesiące później kontynuowało ją 38 091 podmiotów, a więc o 17 mniej. Jednak nie we wszystkich segmentach branży sytuacja wyglądała jednakowo. Podczas gdy jedni likwidowali działalność, inni zakładali nowe firmy, oferując usługi lub prowadząc produkcję wyrobów z drewna.

Krajobraz z tartakiem w tle

Wszystko wskazuje na to, że taki właśnie obraz coraz częściej będzie można oglądać w naszym kraju. Spośród wszystkich segmentów branży drzewnej tartacznictwo rozwija się bodaj najbardziej intensywnie i jest to tendencja widoczna już od kilku sezonów. W I kwartale br. działalnością tartaczną zajmowało się 8322 przedsiębiorców, a trzy miesiące później Główny Urząd Statystyczny odnotował już 8408 firm, a więc o 86 więcej. Nowe tartaki powstawały przede wszystkim w woj. mazowieckim (ogółem 899 firm, o 27 więcej niż w I kwartale), podkarpackim (896 firm, o 8 więcej w porównaniu z I kwartałem br.), lubelskim (9708 podmiotów, o 6 więcej) i wielkopolskim (683, o 9 więcej niż w poprzednim kwartale). Silną pozycję pod względem działalności tartacznej zajmowało także woj. świętokrzyskie, gdzie działały 592 firmy. W drugim kwartale przybyło tam dziewięciu nowych przedsiębiorców. Na dole tabeli znajdowało się natomiast województwo opolskie, gdzie liczba tartaków była najniższa w kraju.

Impregnacja z trudnościami

Usługi w zakresie impregnacji drewna, w przeciwieństwie do dobrze rozwijającego się sektora tartacznego, mogą, przynajmniej w niektórych regionach kraju, stać się trudniej dostępne. W ciągu zaledwie trzech miesięcy (od marca do czerwca br.) działalność w tym sektorze zlikwidowało aż 28 firm. Spośród tych, którzy pozostali (ogółem 390 podmiotów), najwięcej działało w Wielkopolsce, Małopolsce i na Mazowszu. Regiony te były też najbardziej rozwinięte pod względem produkcji wyrobów tartacznych. Najmniejsze zapotrzebowanie na usługi impregnacji drewna odnotowano na Podlasiu. W czerwcu działało tam zaledwie 6 firm, o dwie mniej niż w marcu br. Działalność w zakresie impregnacji drewna była niepopularna także na Podkarpaciu. Mimo występowania wielu tartaków, impregnacją drewna zajmowało się tam zaledwie 16 firm.

Jeden ze stu

Producenci arkuszy fornirowych, płyt i sklejek prowadzili zaledwie co setną firmę. W końcu czerwca br. w branży drzewnej działało ogółem 38 091 firm, ale płyty fornirowe produkowało tylko 384 z nich. Mazowsze, najlepiej rozwinięte gospodarczo spośród wszystkich regionów kraju i tym razem uplasowało się w czołówce. Arkusze fornirowe, płyty i sklejki produkowało tam 38 firm. W Małopolsce działalność zarejestrowało jeszcze więcej podmiotów; arkusze fornirowe, płyty i sklejki produkowały 42 firmy. W województwie świętokrzyskim, gdzie znajdowało się dużo tartaków, płyty i sklejki wytwarzało najmniej, bo zaledwie 5 firm.

Stolarka w dobrej cenie

Produkcja wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa należy do najdynamiczniej rozwijających się segmentów branży drzewnej. W końcu czerwca 2008 r. w sektorze tym działało aż 15 006 podmiotów, a więc niemal połowa wszystkich przedsiębiorców branży drzewnej. W porównaniu z I kwartałem br. przybyły też dwie nowe firmy. Najwięcej producentów okien i drzwi prowadziło działalność w Małopolsce. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Mazowsze, Śląsk i Wielkopolska. Warto też zwrócić uwagę na dobrze rozwinięty pod tym względem region Dolnego Śląska, gdzie produkcją wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa zajmowało się 1227 firm. W porównaniu z I kwartałem liczba producentów tych wyrobów w regionie nieco spadła, a firmy zlikwidowało 8 przedsiębiorców.

Modne opakowania z drewna

Produkcja opakowań drewnianych obejmuje różnego rodzaju asortyment, począwszy od niewielkich wyrobów, które pełnią rolę dekoracyjną, po duże opakowania do gotowych wyrobów przemysłowych. W II kwartale br. produkcją opakowań drewnianych zajmowało się w Polsce 3848 firm. Było ich jednak czterokrotnie mniej niż producentów okien i drzwi oraz o połowę mniej niż producentów wyrobów tartacznych. Firmy, które wytwarzały opakowania drewniane, zlokalizowane były przede wszystkim w województwach: mazowieckim (394), małopolskim (336), zachodniopomorskim (323) oraz dolnośląskim (303). Najmniej, zaledwie 72 firmy, produkowały opakowania drewniane na Podlasiu. W województwie świętokrzyskim prowadził natomiast działalność co dwudziesty krajowy producent tych wyrobów.

Od szkatułki do wieszaka

Pozostałe wyroby drewniane: szkatułki, statuetki, wieszaki i trzonki oraz podobne wyroby produkowało w II kwartale br. 7750 firm. Było to o 81 firm mniej niż przed trzema miesiącami. Najwięcej zakładów produkcyjnych mieściło się w Małopolsce (działało tam 1692 przedsiębiorców czyli co około piąty producent). W Wielkopolsce działało ogółem 910 firm, czyli co około dziewiąty krajowy producent tych wyrobów. Produkcja wyrobów drewnianych była natomiast najsłabiej rozwinięta na Opolszczyźnie, gdzie firmy prowadziło zaledwie 191 podmiotów.

 

Czy branża się (nie) rozwija? (Zdjęcia: 7)

Intensywnie rozwijała się produkcja wyrobów tartacznychCzy działalność w sektorze drzewnym jest opłacalna?Nie we wszystkich segmentach branży sytuacja wyglądała jednakowoJedną z form wzbogacenia parku maszynowego mógł być leasingTargi branżowe stwarzają wiele okazji do wymiany opinii nt. sytuacji w branży

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA