/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pollmeier: Uważnie przyglądamy się sytuacji na rynku

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2008-11-21


W ostatnich tygodniach w prasie, głównie niemieckiej, pojawiły się informacje o ograniczaniu produkcji i zwolnieniach dokonywanych przez jednego z największych w Europie producentów tarcicy bukowej - firmę Pollmeier. Według komunikatów prasowych, w grudniu 2008r. i styczniu 2009r. zawiesi produkcję w zakładzie w Malchow, natomiast w zakładzie Aschaffenburgu dokona zwolnień. W trzech niemieckich zakładach (Creuzburg, Malchow i Aschaffenburg) spółka przerabia w ciągu roku ok. 850. tys m3 surowca drzewnego.

Tomasz Cholewa - Dyrektor Pollmeier PolskaTomasz Cholewa - Dyrektor Pollmeier PolskaFot. Drewno.pl

Firma Pollmeier obecna jest również w Polsce. Swoje produkty zaczęła sprzedawać w 2000r., a rok później zawiązana została spółka Pollmeier Polska zajmująca się obsługą klientów na naszym rynku. Obecnie firma sprzedaje w Polsce ok. 30.000 m3 tarcicy bukowej w ciągu roku. Z jej dyrektorem, Tomaszem Cholewą, rozmawiamy o bieżącej sytuacji w firmie i na rynku.
 
Drewno.pl: Artykuły w niemieckiej prasie wskazują, że Pollmeier ma problemy ze sprzedażą swojej produkcji w związku z kryzysem jaki nastąpił w światowej gospodarce. Jak wygląda faktyczna sytuacja przedsiębiorstwa?

Tomasz Cholewa: W tym co piszą media jest wiele racji. Kryzys finansowy jaki ma miejsce na rynkach światowych, nie pozostaje bez wpływu na branżę drzewną. To zjawisko obserwuje nie tylko Pollmeier, ale i każda inna firma z tej branży. Kryzys budowlany w Stanach, osłabienie dolara, obecny kryzys finansowy, to wszystko sprawia że rynek branży drzewnej zaczął się kurczyć. Pollmeier jest o tyle w dobrej sytuacji, że funkcjonuje na rynku globalnym. Nie bazujemy tylko na rynku amerykańskim czy europejskim, jesteśmy obecni w ponad sześćdziesięciu krajach świata, co w dużym stopniu uniezależnia nas od regionalnych kryzysów. Nasz dział handlowy jest bardzo rozbudowany. Biuro w Niemczech zajmuje się sprzedażą na całym świecie poza dwoma rynkami: USA i Polską. Niekorzystne czynniki makroekonomiczne spowodowały, że firma Pollmeier musi reagować i dostosowywać wielkość produkcji do kurczącego się rynku.  
 
Jesteśmy firmą rynkową i działamy według prostej zasady "popyt-podaż". W ostatnim czasie, w związku z olbrzymim popytem, zostały mocno rozbudowane nasze zdolności produkcyjne. Na początku 2007r. powstał nowy zakład w Aschaffenburgu, rozbudowane zostały zdolności produkcyjne w zakładzie Creuzburgu i Malchow. Nasza zaletą jest również umiejętność sterowania wielkością produkcji i dostosowywaniem jej do potrzeb rynku. Ze względu na mniejsze zapotrzebowanie ze strony klientów, na przełom tego roku zaplanowane zostało ograniczenia produkcji w zakładzie w Malchow. Od 6 grudnia do 31 stycznia zostanie wstrzymana produkcja, jednak cały pion logistyczny będzie w ruchu. Zarówno dostawy tarcicy do klientów, jak i planowe zakupy surowca będą w tym czasie normalnie realizowane.
 
Dlaczego na przestój wybrano właśnie zakład w Malchow?

Wynika to z faktu, że w przeciągu dwóch poprzednich lat, zakład ten pracował na bardzo wysokich obrotach i jego pracownicy wypracowali bardzo duży zasób nadgodzin. Zaplanowana przerwa pozwoli na zrekompensowanie tymi nadgodzinami oraz zwykłymi urlopami obecnej przerwy bez potrzeby żadnej redukcji zatrudnienia. Oczywiście wszyscy mamy nadzieję, że jest to sytuacja przejściowa i już drugi kwartał 2009 pozwoli na pełne wykorzystanie naszych możliwości produkcyjnych.
 
A co z zakładem w Aschaffenburgu?

Zakład w Aschaffenburgu pracować będzie w normalnym trybie. Redukcja załogi spowodowana jest innymi czynnikami. To nowy zakład, w którym cały czas trwało dochodzenie do zaplanowanych wielkości produkcji i jej dostrajanie. Ten okres właśnie się kończy i zaplanowane zwolnienia są w nikłym stopniu związane z kryzysem.  
 
Zakład w Malchow to najbliżej granicy położony tartak Pollmeiera. Jaki wpływ zatrzymanie produkcji w tym tartaku będzie miało na działalność Pollmeier Polska.?
 
Nie ma to znaczenia. Drewno trafiające do polskich klientów pochodzi z wszystkich trzech zakładów produkcyjnych. Tak, jak mówiłem pion logistyczny w Malchow będzie działał niezależnie od wstrzymania produkcji - dostawy tarcicy z magazynów będą cały czas realizowane.
 
Jak Pan ocenia sytuację na krajowym rynku? Popyt ze strony klientów jest stabilny, czy też Pollmeier Polska zauważa jego osłabienie?

Globalna sytuacja kurczenia się rynku do trzeciego kwartału w ogóle nas nie dotyczyła. Wręcz odwrotnie, odnotowaliśmy 20% wzrost sprzedaży. Sądzę, że jeśli kryzys nas dotknie stanie się to na przełomie roku, może w I połowie 2009r.
 
Uważnie przyglądamy się sytuacji na rynkach zachodnich, np. producenci mebli w Hiszpanii czy Portugalii przynajmniej od roku borykają się z kryzysem. Polska jest eksporterem i nasi klienci są uzależnieni od sytuacji jaka ma miejsce w Europie. Dotychczas nie było źle, jednak w IV kwartale nasi odbiorcy zanotowali spadek zamówień ze strony zagranicznych kontrahentów. Aczkolwiek obserwujemy również, że ci, którzy nie zrobili tego wcześniej, bardzo silnie pracują nad rozbudową nowych kanałów sprzedaży za granicą i na rynku krajowym. Miedzy innymi realizują indywidualny marketing promując własną markę, nie chcą być już tylko wykonawcami produkcji dla sieci handlowych. To powoduje, że z optymizmem patrzymy na przyszłość branży.
 
Kryzys na rynku budowlanym w Stanach i niski kurs dolara sprawił, że w mijającym roku do Europy trafiła znaczna ilość tarcicy z amerykańskich tartaków. Tarcicy, której zasady sortowania są podobne jak wyrobów Pollmeiera. Czy wpłynęło to na postrzeganie przez odbiorców dość nietypowego na nasze warunki sposobu klasyfikacji Państwa wyrobów?
 
Zasady klasyfikacja tarcicy produkowanej przez firmę Pollmeier wywodzą się z norm Amerykańskiego Stowarzyszenia Producentów Tarcicy Liściastej. Nie jest to wierna kopia tych norm. Pollmeier opracował własny system sortowania tarcicy bazujący na podobnym założeniu, tzn. nie oceniamy wad drewna, lecz wielkość powierzchni bez wad. Taka metoda jest łatwiejsza w użyciu. Nie wymagamy znajomości wad, ich dopuszczalności czy sposobu pomiaru. Bierzemy pod uwagę tylko udział "czystego" drewna.
 
Tarcica z zakładów Pollmeiera trafia do Polski od 2000r.  Na początku było bardzo różnie. Choć duża grupa odbiorców przywiązana była do "tradycyjnego" systemu klasyfikacji tarcicy, byli też tacy, którzy widzieli wady tego systemu i z zadowoleniem przyjęli naszą ofertę. Część klientów miała też wcześniejsze doświadczenia z tarcicą amerykańską - meblarze sprowadzali wtedy duże ilości olchy ze Stanów - i znali te zasady klasyfikacji.
 
Tarcica produkowana przez firmę Pollmeier skierowana jest do tych odbiorców, którzy potrafią "liczyć". Koszt materiałowy przy użyciu naszych produktów jest niższy, niż w przypadku tarcicy sortowanej tradycyjnie.
 
Czy klient może zamówić u Państwa konkretny rodzaj czy wymiar tarcicy?

Pollmeier jest producentem masowym. Nasze produkty oferowane są zasadniczo w standardowym typoszeregu wymiarów i jakości. Realizujemy zamówienia klientów dotyczące np. konkretnej szerokości lub wybranego zakresu szerokości. Nie oferujemy natomiast dostaw specyficznych grubości czy długości tarcicy.
 
Jeśli chodzi o zakłady w Niemczech wypada mieć nadzieję, że nic złego na rynku się nie wydarzy i od lutego tartaki wrócą do pełni swojej produkcji. Jakie plany na przyszły rok ma Pollmeier Polska?
 
Buk jest tradycyjnym gatunkiem europejskim. Jego sprzedaż jest równie stabilna, jak np. dębu i nie ulega jakimś radykalnym spadkom poniżej pewnego poziomu. Podobnie jest w Polsce. Plan sprzedaży na rok bieżący zrealizowaliśmy w ciągu dziesięciu miesięcy. Aktualnie budujemy prognozy na rok 2009 i oczywiście musimy brać pod uwagę sytuację na rynku nie tylko polskim. Poważnie myślimy też o wejściu na rynek rosyjski.

Pollmeier: Uważnie przyglądamy się sytuacji na rynku (Zdjęcia: 3)

Tomasz Cholewa - Dyrektor Pollmeier PolskaDzięki utrzymywanym zapasom Pollmeier błyskawicznie realizuje zamówieniaTarcica bukowa dostarczana przez Pollmeier jest suszona i wstępnie szlifowana

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz