/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Skandal w polskich lasach - kopaliny sprzedawane za grosze

Gazeta Wrocławska

Autor: Urszula Romaniuk / oprac. dja
Źródło: Gazeta Wrocławska
Data: 2008-11-17


Gazeta Wrocławska w artykule "Skandal w polskich lasach" pisze o działaniach posła Piotra Cybulskiego, który nagłaśnia fakt sprzedawania za bezcen kopalin wydobywanych na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Zdaniem posła Cybulskiego opłaty pobierane przez jednostki Lasów Państwowych są nieporównywalnie niskie z uzyskiwanymi przez gminy. Według szacunków, tylko Dolnym Śląsku straty Skarbu Państwa sięgają 7mln zł rocznie.

Według przedstawionych na konferencji prasowej materiałów firmy wydobywające różnego rodzaje minerały płacą symboliczny czynsz dzierżawny, nadleśnictwa podpisują wieloletnie umowy bez przetargów.

Według szacunków Cybulskiego wartość kopalin znajdujących się na terenach Lasów Państwowych to co najmniej 300 mld złotych, jednak prawdziwej wartości nikt nie zna ponieważ są one zinwentaryzowane.

Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych ma jeszcze w tym roku skontrolować zasady wydobywania i sprzedaży kopalin występujących na jej terenach.

Poseł Cybulski zamierza o sprawie poinformować prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu. Spodziewa się nowelizacji ustaw: o lasach, reprywatyzacyjnej oraz Prawo geologiczne i górnicze.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz