/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Rosja opóźnia wzrost cła wywozowego na drewno okrągłe

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2008-11-14


Rosja opóźni o 9-12 miesięcy wprowadzenie podwyżki cła wywozowego nakładanego na surowiec drzewny. Od 1 stycznia 2009r. stawka cła na drewno okrągłe miała wynosić 80% jego wartości, jednak nie mniej niż 50 euro/m3. Wprowadzenie zaporowego cła ma zahamować skalę eksportu drewna surowego i spowodować wzrost inwestycji w rosyjskim sektorze drzewnym. Wzrost kosztów zakupu drewna dotknie przede wszystkim duże koncerny drzewne w Europie i Chinach.

Fot. Drewno.pl

Najbardziej aktywne negocjacje z rosyjskim rządem w tej sprawie prowadziła m.in. Unia Europejska i kraje skandynawskie, a zwłaszcza Finlandia, której po zaprzestaniu dostaw drewna z Rosji grozi likwidacja wielu zakładów zajmujacych sie przetwórstwem drewna. W wyniku ich zamknięcia prace starcić może łącznie kilka tysiecy osób.

12 listopada odbyło się spotkanie premierów Rosji - Władimira Putina oraz Finlandii - Matti Vanhanena. Po spotkaniu Putin poinformował o możliwym odroczeniu przez Rosję wprowadzenia podwyżki cła. "Świadomość, że obcięcie naszego eksportu (drewna) do fińskich przedsiębiorstw w czasie trwającego na świecie kryzysu finansowego i gospodarczego może prowadzić do zmniejszenia produkcji i konsekwencji społecznych związanych ze zwolnieniami pracowników, powoduje, że rząd (Rosji) uważa za możliwe odłożenie wzrostu ceł." - powiedział Putin.

Jednocześnie Putin zapowiedział, że Rosja nadal będzie rozwijać swój przemysł drzewny. "Dlatego, wraz z utrzymania obecnego poziomu ceł, będziemy oferować potencjalnym inwestorom, w tym również fińskim, pełen pakiet dodatkowych bodźców fiskalnych dla inwestowania w rosyjski przemysł drzewny w najbliższej przyszłości." - mówił na konferencji prasowej.

Decyzja rosyjskiego rządu, będąca efektem prowadzonych przez wiele miesięcy negocjacji, daje potrzebny czas na wypracowanie ostatecznych rozwiązań w stosunkach handlowych miedzy Rosją i Unią Europejską oraz przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu - skomentowała unijna komisarz d/s handlu - Catherine Ashton.

Nie można nie doceniać dobrej woli rosyjskiego rządu, jednak wpływ na ostateczne decyzję miała zapewne rownież sytuacja makroekonomiczna Rosji. Nie jest tajemnicą, że w ostatnim czasie znaczna część kapitału zagranicznego, w tym również reprezentująca sektor drzewno-papierniczy, wycofała lub wstzrymala swoje inwestycje w tym kraju.

To co cieszy europejskich producentów branży drzewnej, martwi przedstawiceli tego sektora z Kanady. Decyzja Rosji spowodowała zagrożenie dla kanadyjskich planów wejścia na rynek chiński. W ostatniej dekadzie Chiny w dużej mierze uzależniły się od dostaw rosyjskiego surowca. Groźba drastycznego wzrostu jego ceny, spowodowała gorączkowe poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw.

Ratunkiem może okazać się Kanada. Kryzys na rynku amerykańskim spowodował, że odpowiednie nadwyżki drewna mają tamtejsi producenci (miedzy innymi z Kolumbii Brytyjskiej). Na podstawie rozmów delegacji rządowych Chin i Kanady, szacowano, ze w 2006r. możliwa byłaby dostawa 6 mln m3 tarcicy. Niestety jednym z warunków zastąpienia rosyjskich kłód kanadyjską tarcicą jest wprowadzenie przez Rosję wysokich ceł na drewno. Dopóki to się nie stanie, masowy import tarcicy z Kanady nie będzie opłacalny.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA