/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ostatnia chwila na rejestrację środków chemicznych

PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP
Data: 2008-11-12


Do 30 listopada tego roku firmy, które produkują lub importują rocznie więcej niż jedną tonę substancji chemicznych, muszą zarejestrować je w systemie REACH prowadzonym przez Europejską Agencję Chemikaliów w Helsinkach.

Fot. stock.xchng

Od 1 czerwca tylko 460 polskich firm dokonało takiej rejestracji - poinformowali w środę na konferencji przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki. Według szacunków resortu, obowiązkowi takiemu podlega około 5 tys. przedsiębiorstw w kraju. Wśród nich m.in. znajdują się przedsiębiorstwa branży drzewnej i meblowej samodzielnie importujące środki chemiczne wykorzystywane podczas produkcji.

Po 1 grudnia niezarejestrowane substancje nie będą mogły być produkowane i stosowane w obrocie w Unii Europejskiej. Firmy, które nie dokonają rejestracji, będą musiały wyeliminować ze swej działalności niezarejestrowane substancje i produkty je zawierające.

Do 30 listopada 2010 r. pełną rejestrację muszą mieć firmy, które produkują lub sprowadzają ponad 1000 ton chemikaliów rocznie, do 31 maja 2013 r. - od 100 do 1000 ton, a do 31 maja 2018 r. - od 1 do 100 ton. Pełna rejestracja wymaga opłat rejestracyjnych (od 1,2 tys. do 30 tys. euro) oraz przeprowadzenia badań tych substancji.

Bezpłatną pomoc w rejestracji można uzyskać w punkcie konsultacyjnym ds. REACH prowadzonym przez Ministerstwo Gospodarki (www.reach-info.pl). Informacje można też znaleźć na stronach resortu (www.mg.gov.pl/REACH).

REACH to europejskie rozporządzenie zakładające obowiązkową rejestrację, ocenę, udzielanie zezwoleń i stosowanie ograniczeń w produkcji, obrocie i stosowaniu chemikaliów. Weszło ono w życie 1 czerwca 2007r.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz