/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Rozpoczyna się Powszechny Spis Dłużników

ERIF

Autor:
Źródło: ERIF
Data: 2008-11-06


Skończył się czas bezkarności! Żaden dłużnik już się nie ukryje! Rozpoczyna się bowiem Powszechny Spis Dłużników. To akcja, podczas której każda firma może za darmo wpisać do Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej dane swoich kontrahentów zalegających z płatnościami.

Fot. stock.xchng

- W czasach niestabilnej sytuacji gospodarczej każda metoda, która pozwoli firmie uniknąć kłopotów finansowych jest na wagę złota – mówi Anna Tłuściak, prezes Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG S.A. – Teraz ERIF daje przedsiębiorcom nowe narzędzie, które pomoże im wyeliminować z rynku nierzetelnych płatników. Właśnie inicjujemy Powszechny Spis Dłużników.

W ramach tej akcji każdy przedsiębiorca będzie mógł za darmo wpisać do systemu ERIF swoich dłużników. Wystarczy wejść na stronę www.erif.pl/spis, zarejestrować się i podać dane zadłużonych kontrahentów. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskają obszerną bazę danych o firmach, które nie regulują zobowiązań, a więc takich, z którymi nie warto zawierać umów. Głównym celem Powszechnego Spisu Dłużników jest popularyzacja wiarygodnego zbioru informacji o nierzetelnych firmach jakim jest biuro informacji gospodarczej. BIGi gromadzą bowiem informacje ze wszystkich możliwych branż i wielu źródeł (nie tylko z banków, ale i od operatorów telekomunikacyjnych, dostawców Internetu, telewizji cyfrowej, gmin, ubezpieczycieli). Dzięki temu obraz potencjalnego partnera biznesowego jest kompletny i wiarygodny. Przedsiębiorcy będą mogli czerpać z niej informacje, jak ich potencjalni kontrahenci czy klienci płacą innym. Obecność w systemie ERIF będzie jednoznacznym sygnałem, że zawarcie kontraktu jest obciążone dużym ryzykiem. Wtedy będzie jeszcze czas na podjęcie decyzji czy wycofać się ze współpracy, a może jednak zaryzykować, ale zastosować dodatkowe zabezpieczenia transakcji lub rozliczać się wyłącznie gotówkowo. Niezależnie od wybranego rozwiązania, przedsiębiorca będzie dysponował przewagą, jaką jest wiedza o tym, jak potencjalny kontrahent wywiązuje się ze swoich płatności.

Dane w systemie ERIF są wyjątkowo wiarygodne. Biuro informacji gospodarczej działa bowiem pod nadzorem ministerstwa gospodarki, a także ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Szczegółowe regulacje i obostrzenia nakazują dbałość o aktualność i wiarygodność danych zamieszczanych w BIG.

- Mamy także rozwiązanie dla firm, które nie mogą odzyskać pieniędzy od odbiorców swoich produktów czy usług – mówi Anna Tłuściak. – W ramach Powszechnego Spisu Dłużników firmy mogą skorzystać z usług windykacyjnych firmy KRUK na preferencyjnych warunkach. Każdy kto w ramach spisu umieści w systemie ERIF nierzetelnych kontrahentów może także skorzystać z profesjonalnej pomocy firmy KRUK w ich odzyskaniu. Prowizja windykatora zaczyna się już od 1% i jest pobierana wyłącznie od rzeczywiście odzyskanej kwoty.

 

***

Europejski Rejestr Informacji Finansowej BIG S.A. należy do największej w Polsce grupy zajmującej się zarządzaniem wierzytelnościami – KRUK. To jedno z trzech działający w Polsce biur informacji gospodarczej. Zadaniem Rejestru jest gromadzenie oraz udostępnianie informacji o dłużnikach, a także o osobach, które terminowo regulują zobowiązania. Dzięki zamieszczeniu informacji w ERIF rzetelni płatnicy mają możliwość potwierdzenia swojej wiarygodności finansowej. Dłużnikom natomiast utrudnia lub uniemożliwia on korzystanie z produktów bankowych, uzyskiwanie kredytów, zakupów ratalnych czy zawieranie umów z dostawcami usług np. telekomunikacyjnych. Informacje o płatnościach kontrahentów może zamieszczać każdy przedsiębiorca, a o zobowiązaniach konsumentów firmy z branż wymienionych w ustawie (m.in. banki, firmy leasingowe, pośrednicy kredytowi, ubezpieczyciele, operatorzy telekomunikacyjni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe). Wśród partnerów Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG S.A. znajdują się przedsiębiorstwa telekomunikacyjne i instytucje finansowe oraz firmy z sektora MŚP.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA