/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Centrozap: 60 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa

Centrozap

Autor: dja
Źródło: Centrozap
Data: 2008-11-05


4. listopada, po trwającym ponad trzy lata procesie, Sąd Okręgowy w Katowicach wydał wyrok I instancji w sprawie z powództwa Centrozap SA przeciwko dyrektorowi Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. Sprawa dotyczyła zapłaty odszkodowania za szkody wyrządzone w majątku spółki wskutek niezgodnych z prawem działań organów skarbowych przy wykonywaniu władzy publicznej.

Historia sprawy sięga pierwszej połowy lat 90. i dotyczy działalności związanej z handlem sprzętem komputerowym. Kilka lat później kontrolerzy skarbowi uznali, że handel był fikcyjny, a spółka wyłudzała zwrot podatku VAT. Ich sumę oszacowano na ok. 110 mln zł.

Procedury prawne trwały kilka lat. Część decyzji podjętych w ich toku spowodowała, że organy skarbowe rozpoczęły egzekucję z kont i majątku spółki. Spowodowało to problemy finansowe, które przełożyły się na wnioski o upadłość składane prze wierzycieli. Giełdowa spółka stanęła na krawędzi bankructwa, notowania jej akcji najpierw zostały zawieszone, a następnie we wrześniu 2003 wykluczone z obrotu giełdowego.

W międzyczasie wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadły korzystne dla Centrozapu decyzje, wskazujące m.in. na przekroczenie przez urzędników skarbowych prawnie ustalonych terminów działania i bezprawność wielomilionowych egzekucji. Skarb Państwa rozpoczął zwracanie spółce części środków co pozwoliło jej uniknąć bankructwa.

W marcu 2005 roku Centrozap SA wytoczył Skarbowi Państwa proces o ponad 100,3 mln zł odszkodowania, obwiniając organy skarbowe o bezprawne działania, które spowodowały strat szacowane przez biegłych, w zależności od metody obliczeń, na 179-295 mln zł.

Zgodnie z ogłoszonym właśnie wyrokiem, Sąd uznał bezprawność działań urzędników skarbowych oraz wskazał bezpośredni związek przyczynowo skutkowy pomiędzy bezprawnym działaniem urzędników, a poniesioną przez spółkę szkodą. Decyzją Sądu Centrozap otrzyma ok. 42,5 mln zł odszkodowania oraz odsetki płatne od marca 2005 roku, czyli ok. 18 mln zł. Prokuratoria Generalna reprezentująca Skarb Państwa w dużych procesach cywilnych, zapowiedziała, że rozważa apelację od wyroku.

Według oświadczenia zarządu Centrozap SA, ze względu na przyjętą strategię rozwoju spółki, plany w zakresie realizacji Projektu inwestycyjnego Komi, dynamiczny rozwój aktywności spółki na rynku energetycznym oraz dalszy rozwój działalności całej Grupy Kapitałowej, spółka będzie dążyć do zawarcia racjonalnej ugody ze Skarbem Państwa w możliwie szybkim czasie. W tym celu zostali powołani specjalni pełnomocnicy.

Nie mam sił kopać się z koniem. Chcę ugody, aby w rozsądny sposób zakończyć z przeszłością spółki. W ramach ugody możemy dostać udziały w spółkach skarbu państwa - mówi Ireneusz Król, prezes spółki.

Centrozap SA od września br. ponownie jest obecny na GPW. Według skonsolidowanego raportu za I półrocze 2008 spółka osiągnęła przychody na poziomie 9,143 mln zł i zanotowała stratę netto w wysokości 295 tys. zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz