/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stora Enso wybuduje w Ostrołęce nową elektrociepłownię

Stora Enso

Autor: dja
Źródło: Stora Enso
Data: 2008-11-04


Stora Enso zainwestuje 137 mln euro w budowę nowej elektrociepłowni w Ostrołęce. Elektrociepłownia powstanie na terenie zakładu celulozowo-papierniczego i pokryje 65% jego zapotrzebowania na energię elektryczną i 100% na parę przemysłową.

Fot. Stora Enso

Budowa elektrociepłowni rozpocznie się jeszcze w tym roku, a jej zakończenie przewidywane jest na trzeci kwartał 2010r.

Inwestycja wspiera strategię Stora Enso strategię zwiększenia zysków na szybko rozwijających się rynkach Europy Środkowej i Wschodniej, szczególnie w sektorze opakowań z tektury falistej w Polsce i Rosji. Nowa elektrociepłownia zapewni konkurencyjne dostawy energii dla fabryki w długim okresie czasu. - powiedział
Veli-Jussi Potka, członek zarządu Stora Enso Industrial Packaging.

Elektrociepłownia będzie mogła być zasilana różnymi rodzajami paliw. Zapewni to z jednej strony samowystarczalność zakładu w Ostrołęce (m.in. poprzez spalanie odpadów drzewnych lub innych rodzajów biomasy  w zależności od dostępności) oraz mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
 
Stora Enso Oyj, fiński koncern z siedzibą w Helsinkach, działa w ponad 40 krajach świata w branżach papierniczej, opakowaniowej i drzewnej. Zatrudnia ok. 36 tys. osób. Rocznie firma produkuje ok. 13,1 mln ton papieru i tektury oraz 7,5 mln m3 tarcicy, z czego ok. połowa jest dalej przetwarzana. W Polsce koncern posiada, oprócz celulozowni w Ostrołęce, trzy zakłady produkcji opakowań oraz dwa tartaki wchodzące w skład dywizji Stora Enso Wood Supply.

Według raportu finansowego za III kwartały b.r. koncern osiągnął przychody w wysokości 8,426 mld euro, co oznacza spadek o 5% w stosunku do ubiegłego roku. Wynik finansowy netto to strata na poziomie 24 mln euro, wobec 71,6 mln euro zysku rok wcześniej.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Niech żyje Stora Enso

Przy obecnej sytuacji na ekonomicznej Świecie taka inwestycja...super.

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2008-11-28 11:30:42

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz