/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Dostosowanie zasad FSC do szwedzkich lasów o małej powierzchni

NEPCon

Autor: Relacja prasowa FSC Szwecja (opr. JR)
Źródło: NEPCon
Data: 2008-10-23


W Szwecji dla małych, prywatnych lasów otwierają się nowe możliwości: FSC – Szwecja rozpoczyna projekt rozwijający specjalne wskaźniki gospodarki leśnej dla lasów małych i o niskiej intensywności użytkowania (SLIMF).

Małoskalowe leśnictwo jest istotnym, potencjalnym źródłem dostaw certyfikowanego drewna w EuropieMałoskalowe leśnictwo jest istotnym, potencjalnym źródłem dostaw certyfikowanego drewna w EuropieFot. sxc.hu

 Celem jest ułatwienie przystępowania drobnych właścicieli do systemu FSC, przez przyjęcie zasad dostosowanych do specyficznych warunków panujących w leśnictwie małoskalowym. Wskaźniki będą dotyczyć lasów o powierzchni mniejszej niż 1000 ha oraz gdzie pozyskiwane jest mniej niż 20 % rocznego przyrostu. Ponadto będą uwzględnieni również zarządzający lasami, których przychód zależy wyłącznie od produktów innych niż drewno, włókno drzewne lub zrębki. Wskaźniki będą ulepszane w kompleksowym procesie konsultacji ze stronami trzecimi, wyjaśniającym kluczowe zagadnienia i trudności drobnym właścicielom w Szwecji.

Już wcześniej w tym roku, szwedzki koncern leśny Sveaskog ogłosił, że będzie dopłacał 25 koron szwedzkich do każdego skupowanego metra sześciennego drewna okrągłego certyfikowanego przez FSC. Oferta ta została przedstawiona, aby zachęcić drobnych właścicieli do przystępowania do systemu FSC, w celu zwiększenia na rynku całkowitej masy drewna certyfikowanego przez FSC. Sveaskog proponuje również wprowadzać certyfikaty grupowe FSC, nadawane właścicielom lasów, co zmniejsza trudności administracyjne związane z certyfikacją. Małoskalowe leśnictwo jest istotnym, potencjalnym źródłem dostaw certyfikowanego drewna w Europie. Ponad 50 % lasów Europy należy do około 16 milionów prywatnych właścicieli.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz