/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Trwają prace nad nowymi zasadami sprzedaży drewna

PIGPD

Autor: Bogdan Czemko
Źródło: PIGPD
Data: 2008-10-22


Trwają prace nad kształtem nowych zasad sprzedaży drewna. Według najnowszego komunikatu, najprawdopodobniej w 2009r. obowiązywać będzie wersja przejściowa będąca kompromisem pomiędzy oczekiwaniami przemysłu drzewnego, Lasów Państwowych i wymaganiami UOKiK. O postępach prac nad ważnymi dla branży przepisami informuje PIGPD w swoim kolejnym komunikacie.

Fot. Drewno.pl

Poznań, 22.10.2008r.

PROTEST PRZEMYSŁU DRZEWNEGO

Komunikat nr 13

Szanowni Państwo,


Ten komunikat można podsumować już na wstępie słowami: prace trwają.

A trwają od dn. 30 września, gdy odbyło się spotkanie międzyresortowego zespołu zajmującego się sprawą nowelizacji zasad sprzedaży drewna w Polsce, na którym zobowiązaliśmy się do opracowania naszej – kompletnej wersji zasad sprzedaży. Na ustalony dzień – 17-go października byliśmy gotowi. Więcej – byliśmy gotowi z kolejną wersją – gdyż o zaopiniowanie pierwszej poprosiliśmy UOKiK, a jego opinia była bardzo nieprzychylna. Okazało się, że właściwie wszystko to, na czym nam zależy (a więc przede wszystkim stabilizacja dostaw drewna dla dotychczasowych odbiorców np. przez umowy długoterminowe, ustalanie cen wyjściowych z naszym udziałem, a nawet Komisja Leśno – Drzewna) budzi sprzeciw Urzędu. Opracowana została więc wersja kolejna, znacznie bliższa oczekiwaniom UOKiK, oraz zaproponowaliśmy, aby było to „prowizorium” na 2009r. Da to czas aby postarać się o takie regulacje prawne, aby ochrona naszych interesów była dalej już pełna.

Nasz projekt zasad opierał się na umowach rocznych, gwarantujących dostawy drewna już działającym firmom na poziomie roku ubiegłego, na ustalaniu cen bazowych (wyjściowych) przez zasugerowaną przez Urząd „niezależną jednostkę badawczą”, negocjowaniu cen zakupu co kwartał i równoległym do systemu umów systemem aukcyjnym e-drewno. Wiedzieliśmy, że i ta wersja nie w pełni odpowiada przepisom, ale mieliśmy też świadomość, że ochrona własnego rynku jest praktyką powszechną w krajach UE – poza Polską.

Naszym niezwykle ważnym silnym atutem było to, że nasz projekt poparł cały przemysł - poprzez wszystkie większe organizacje skupiające tartaki, producentów palet, płyt, sklejek, celulozy. Wyłamał się z tego wspólnego frontu jedynie Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego ze Śląska.

Na spotkaniu przedstawiliśmy argumenty przemawiające za naszym rozwiązaniem – oczywiście głównie gospodarcze. Nie było dla nas zaskoczeniem, że UOKiK (popierany przez Ministerstwo Gospodarki i Lasy Państwowe) uznał, że nadal zmierzamy do częściowego zamknięcia rynku dla nowych konkurentów i że to należy zmienić. Mieliśmy gotowa „awaryjną” wersję zasad, umożliwiającą podpisywanie umów przez w zasadzie wszystkich, z „miękką” ochroną dotychczasowych odbiorców, którą przedstawił ekspert Izby – mec. Marek Tadeusiak. Przeciw temu rozwiązaniu UOKiK i LP nie miały już argumentów, ale sprzeciw LP wciąż budziła zasada negocjacji w oparciu ceny bazowej, co więcej - ustalonej niezależnie od nich i jednolitej w skali kraju. Burzliwą dyskusję przerwał w końcu minister Michał Boni, zarządzając przerwę, podczas której przeprowadził konsultacje z LP i UOKiK. Po wznowieniu spotkania, przy akceptacji obu ww. instytucji, zaproponował, aby rozmawiać o 2 systemach – docelowym, który w oparciu o naszą koncepcję mógłby wejść w życie od 2010r. i tymczasowym, na 2009r. (co odpowiadało naszej wstępnej propozycji). Wobec monopolistycznej pozycji LP nie ma mowy o wolnym rynku, więc konieczne są takie regulacje, które uchronią przemysł przed destabilizacją, zwłaszcza wobec dzisiejszego kryzysu. Ważne jednak, aby określić je od razu jako „tymczasowe”, co pozwoli warunkowo zaakceptować je przez UOKiK. On sam, poczuwając się do obowiązku doprowadzenia do uregulowania tych spraw, będzie w tych pracach osobiście uczestniczył, od razu ustalając termin kolejnego spotkania ze swoim udziałem na poniedziałek. Ta koncepcja działania została przez obecnych zaakceptowana, a już jutro odbędzie jeszcze jedno - robocze spotkanie „LP – przemysł”, aby postarać się zbliżyć stanowiska w sprawie rozwiązań na 2009r. Co istotne, wobec powyższego już na pewno można uznać za odrzucony otwarty system aukcyjny z ceną jako jedynym kryterium, stanowiący dotychczasową propozycję LP.

Ostateczny termin zakończenia wszystkich tych działań ustalono na 15 listopada.


Bogdan Czemko

Rzecznik Komitetu Protestacyjnego


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

A czemuż to nie chwalicie się towarzysze przemysłowcy tym, jak bronicie ...

swojej branży przed zasadami wolnorynkowymi? Boicie się konkurencji cenowej? A może biznesu uczyliście się jeszcze w PRL i przyzwyczailiście się do systemu talonowo-nakazowo-rozdzielczego? Wstyd towarzysze kapitaliści, wstyd...

El [6]Odpowiedz na ten komentarz2008-10-29 21:11:20

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA