/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nowe narzędzia pozwalające uniknąć zakupu drewna ze źródeł kontrowersyjnych

NEPCon

Autor: JR
Źródło: NEPCon
Data: 2008-10-23


Już teraz możliwe jest uzyskanie bezpłatnej informacji o ryzyku pozyskania drewna ze źródeł kontrowersyjnych. Strona Global Risk Assessment została opracowana przez NEPCon we współpracy z Rainforest Alliance i FSC.

Strona internetowa Global Risk Assessment  poświęcona globalnej ocenie ryzykaStrona internetowa Global Risk Assessment poświęcona globalnej ocenie ryzykaFot. Global Risk Assessment

Strona obejmuje obecnie ponad 150 krajów – wszystkie kraje, których obszar leśny przekracza 100,000 hektarów. Zawarte informacje są bezpłatne i w tej chwili dostępne na poziomie krajowym. Serwis jest stosunkowo nowy i planowany jest jego rozwój, aby informacje w nim zawarte dostępne były również na poziomie niższym niż krajowy.

Oczekuje się, że ze strony Global Risk Assessment korzystać będą firmy posiadające certyfikat Kontroli Pochodzenia Produktu i Drewna Kontrolowanego. Jednakże serwis jest przydatny również dla osób zainteresowanych odpowiedzialnym leśnictwem. Obecnie poszukujemy sponsorów, którzy pomogą w rozwoju strony.

Dlaczego ocena ryzyka istotna jest dla systemu FSC
System FSC pozwala obecnie na mieszanie surowca certyfikowanego FSC z surowcem niecertyfikowanym w produktach „mieszanych FSC”. Jednakże zgodnie z normą dotyczącą drewna kontrolowanego FSC (FSC-STD-40-005), przedsiębiorstwa mieszające surowiec certyfikowany z niecertyfikowanym nie mogą pozyskiwać surowca ze źródeł kontrowersyjnych, ściśle określonych przez FSC:

  • Drewno pozyskiwane nielegalnie
  • Drewno pozyskiwane z naruszeniem tradycji i praw ludności rdzennej
  • Drewno pozyskiwane z lasów, w których działania związane z gospodarką leśną zagrażają wysokim walorom przyrodniczym lasu
  • Drewno pozyskiwane z lasów przekształconych w plantacje lub wykorzystywanych na cele nieleśne
  • Drewno z lasów, w których sadzone są drzewa modyfikowane genetycznie
Ocena ryzyka obszarów, z których pozyskuje się drewno, jest istotnym elementem systemu drewna kontrolowanego. Norma dotycząca Drewna Kontrolowanego FSC obejmuje szczegółowe wymogi związane z oceną ryzyka, jak również definicję źródeł kontrowersyjnych. Jednak doświadczenie pokazuje, że wiele przedsiębiorstw ma trudności w sporządzaniu oceny ryzyka, głównie z powodu braku wystarczających danych albo problemów związanych z lokalizacją danych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz