/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Białowieski Park Narodowy chce zakazu polowań

PAP - Nauka w Polsce

Autor: tot/bsz (opr. JR)
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2008-10-14


Białowieski Park Narodowy (BPN) wystąpił do ministra środowiska o powołanie strefy zakazu polowań w otulinie parku oraz o utworzenie otuliny w miejscach, gdzie do tej pory jej nie było - poinformowała dyrektor BPN Małgorzata Karaś. Park przygotował stosowne projekty rozporządzeń. Oba mają przyczynić się do poprawy ochrony przyrody Puszczy Białowieskiej. Prace legislacyjne potrwają kilka miesięcy.

Brak otuliny był sprawą fatalną, brak strefy ochrony zwierząt - błędemBrak otuliny był sprawą fatalną, brak strefy ochrony zwierząt - błędemFot. sxc.hu

Projekty tych dokumentów były przygotowywane od dawna - podkreśla dyrektor. Zaczęto o nich ostatnio mówić w związku z "incydentami" - jak to określiła dyrektor - w pobliżu granic parku, związanymi z polowaniami.

W mediach pojawiły się informacje o tym, że w pobliżu granic parku stoją myśliwskie ambony, w sąsiedztwie których myśliwi wabią zwierzęta i do nich strzelają. Pokazano zdjęcia rzekomo zastrzelonego w ten sposób dzika, była też informacja o postrzelonej przez myśliwego łani na granicy Białowieskiego Parku Narodowego. Karaś uważa, że te informacje mogą pomóc w przyspieszeniu prac nad zgłoszonymi przez park dokumentami.

"Brak otuliny był sprawą fatalną, brak strefy ochrony zwierząt - błędem" - przyznała Karaś. Jak wyjaśniła, utworzenie strefy oznacza, że park przejmie kontrolę nad zwierzyną na tym terenie i że nie będą się tam odbywały polowania, mimo że są to tereny łowieckie.

Otulina Białowieskiego Parku Narodowego - najstarszego w Polsce - nie przebiegała dotychczas wzdłuż całej granicy parku, gdyż różne były stanowiska lokalnych samorządów w tej sprawie.

Otulina to strefa ochronna w sąsiedztwie granic parku narodowego. Jest tworzona po to, by zabezpieczać teren chroniony przed zewnętrznymi zagrożeniami, np. ze strony działalności człowieka.

Park wnioskuje o uzupełnienie otuliny (rozporządzenie w tej sprawie wydaje Rada Ministrów) od strony polan: białowieskiej i masiewskiej. Łącznie będzie to ok. 11 km wzdłuż granicy parku na terenach otwartych, w tym częściowo od strony rezerwatu ścisłego. Dotychczasowa otulina ma powierzchnię 3,6 tys. ha, po zmianach byłoby to ponad 4,1 tys. ha - poinformowała Karaś.

W sprawie ograniczenia polowań w otulinie BPN już wcześniej występował do nadleśnictw Browsk i Białowieża z postulatami w tej sprawie. Karaś podkreśla, że nadleśnictwa wyrażają "dobrą wolę". Nadleśnictwo Browsk przysłało do BPN pismo o zaprzestaniu polowań na terenie, który ma być objęty strefą zakazu, i zapowiedział, że zlikwiduje cztery z ośmiu myśliwskich ambon, które stoją w pobliżu granic parku. Drugie nadleśnictwo nie odpowiedziało jeszcze parkowi.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Pierwszy obszar chroniony powstał w 1921 roku, potem park rozszerzano. BPN jest ostoją żubra. To ostatni pierwotny las na Niżu Europejskim. KOW


Tekst pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA