/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Plantacje drzew pomagają ocalić ostoję goryli górskich

Autor: JR
Źródło: WWF Polska
Data: 2008-10-09


Już 10 milionów drzew posadził WWF w ramach projektu realizowanego w Parku Narodowym Virunga we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Zalesione przez WWF tereny pomogą przetrwać mieszkańcom Gomy i zagrożonym gorylom górskim z Gór Księżycowych.

Od przetrwania lasów zależy los goryli górskichOd przetrwania lasów zależy los goryli górskichFot. sxc.hu

Projekt rozpoczął się w 1987 roku. Pomimo trudnej sytuacji politycznej i wieloletniej wojny domowej w DRK - dawny Zair - nigdy nie został przerwany. W ten sposób WWF uratował lasy Virungi przed zupełnym zniszczeniem. Ich przetrwaniu zagrażali ludzie, którzy w trudnych czasach wojny poszukiwali drewna na opał. Doszło do masowego niszczenia lasów, a tym samym ostoi goryli górskich. Dlatego kluczową rolę w ocaleniu lasów górskich na wschodzie DRK odegrał projekt WWF. Powstały specjalne plantacje drzew, które zaczęły dostarczać drewno na potrzeby mieszkańców okolic Gomy.

Od przetrwania tych lasów zależy los goryli górskich. Park Narodowy Virunga, który powstał w 1925 roku, stanowi ich najważniejszą ostoję. Na jego terenie występuje około 380 goryli, przy czym w części kongijskiej - park leży w granicach DRK, Ruandy i Ugandy - żyje około 100 osobników tego gatunku. Zagraża im nie tylko wylesianie. Goryle z DRK są również zabijane przez ludzi - w tym roku, w rezultacie walk z rebeliantami, zginęło już 9 z nich.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz