/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy Państwowe: Ważna będzie tylko cena

Lasy Państwowe

Autor: CILP
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2008-10-03


Lasy Państwowe przedstawiają kolejną propozycję zmian zasad sprzedaży surowca drzewnego. Po konsultacjach z UOKiK nowy projekt zakłada, że jedynym elementem oceny oferty będzie wyłącznie cena zaproponowana przez klienta.

Fot. Drewno.pl

1 października w Rogowie odbyło się posiedzenie Komisji Leśno-Drzewnej, poświęcone nowelizacji zasad sprzedaży drewna. Nowy projekt zakłada, że jedynym elementem oceny oferty jest cena zaproponowana przez przedsiębiorcę.
 
Ze względu na wagę problemu zdecydowano, że obrady będą miały charakter szerokiej konsultacji społecznej. Wzięli w nich udział nie tylko członkowie KLD, ale również parlamentarzyści z sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, jak również liczni reprezentanci przemysłu drzewnego. Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych reprezentowali: Marian Pigan – dyrektor generalny LP, Tomasz Wójcik – zastępca dyrektora generalnego LP, Andrzej Ballaun – naczelnik Wydziału Marketingu i Promocji Produktów Leśnych.

W trakcie posiedzenia komisji przestawiono bieżący stan prac nad nowymi zasadami sprzedaży drewna, w tym postępy prac specjalnego zespołu roboczego powołanego pod auspicjami ministra Michała Boniego, sekretarza stanu w kancelarii premiera.

– Obecny kształt projektu nowych zasad sprzedaży drewna dość znacznie różni się od zaproponowanej przez nas poprzedniej wersji, a już w sposób zdecydowany odbiega od obowiązującego systemu sprzedaży drewna. Wpłynęły na to m.in. konsultacje w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów – powiedział dyrektor Tomasz Wójcik. W bieżącej wersji nie znalazły się zatem takie rozwiązania, służące ocenie ofert zakupu, jak: wartość zakupu w okresie rozliczeniowym czy tzw. historia klienta (okres jego współpracy z LP).

– Tocząca się debata nie dotyczy cen drewna, a wyłącznie zasad jego sprzedaży – podkreślił dyrektor Wójcik, przypominając, że ta pierwsza kwestia pozostaje poza wszelką dyskusją. UOKiK uprzedził bowiem, że podjęcie przez Lasy Państwowe rozmów na temat poziomu cen ze stowarzyszeniami przedsiębiorców drzewnych, izbami gospodarczymi czy związkami pracodawców przemysłu drzewnego gotów jest traktować jako zmowę cenową. W ocenie klienta przez LP nie będzie też żadnych kryteriów o charakterze uznaniowym – jedynym pozostanie zaproponowana przez niego cena.

– Osłonowy, „socjalny” charakter obecnych zasad sprzedaży drewna jest nie do utrzymania, podobnie jak nie do utrzymania jest stan, w którym – niejako obok systemu sprzedaży – pojawiają się różne naciski, by potrzeby jakiegoś klienta, z takich czy innych względów, potraktować w sposób szczególny. Zdecydowaliśmy się uprościć obowiązujący system, wprowadzając tylko cztery kryteria oceny ofert w Portalu Leśno-Drzewnym, ale ten nie znalazł uznania w oczach UOKiK. Dlatego zaproponowaliśmy następną, obecną wersję zasad sprzedaży. Mamy jeszcze miesiąc na dyskusję, ale najpóźniej na początku listopada trzeba będzie podjąć decyzję w sprawie wyboru konkretnych rozwiązań – powiedział Marian Pigan, dyrektor generalny LP.

30 września, na posiedzeniu zespołu roboczego, pracującego pod auspicjami ministra Michała Boniego, przedstawiciele przemysłu drzewnego zapowiedzieli przygotowanie własnego projektu nowych zasad sprzedaży drewna, który 17 października złożą w DGLP. Będzie on przedmiotem wnikliwej analizy kierownictwa LP – zapewnił dyrektor Pigan. Na 21 października zapowiedziano specjalne spotkanie, na którym projekt ten będzie poddany pod dyskusję.

Z bieżącym projektem zasad sprzedaży drewna można zapoznać się na stronie internetowej Lasów Państwowych www.lasy.gov.pl.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

W Lasach panuje komuna jakie nie ma nigdzie. Jest to chora sytuacja która ...

wykończy polski przemysł drzewny!

Marcin [9]Odpowiedz na ten komentarz2008-10-03 18:08:17

Zgłoś nadużycie

LP nie robią nic w kierunku ograniczenia rozbuchanych kosztów swojej administracji...

i różnego rodzaju kosztów osłonowych dla swoich obecnych i byłych pracowników. Dlaczego nikt o tym nie mówi?? Dla administracji LP priorytetem jest za wszelką cenę przerzucić te koszty na odbiorców drewna.

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2008-10-04 10:49:58

Zgłoś nadużycie

L.P. to skostniały twór , nikt nie ma szns w sporze , tylko niezawisły ????? sąd [1]

jestem żywaym przykładen , mam dość duże wyobrażenie na temat L.P. Podobnie jak w ZUS nikt za nic nie odpowieda , egzekfują swoje wątpliwe prawa bezwzględnie , odsyłają partnera handlowego do sądu , są niereformowalni.
W sprawach spornych , orzeka skarb państwa (sąd) w sporze skarb państwa (lasy) przeciwko obywatel( przedsiębiorca) , wygrywa L.P. , choć wyrok jest głęboko niesprawiedliwy i niezgodny z duchem dobrej współpracy , jedyny słuszny i sprawiedliwy podmiot L.P. (skarb państwa). Tak dla otuchy , sprawa z powództwa cywilnego - klient(przedsiębiorca) kontra skarb państwa (L.P.) , bez urazy takie jest życie , to tylko biznes , L.P. przegrywa dużo więcej , prestiż , zaufanie , większe pieniądze ale tylko dlatego że jest starą skostniałą instytucją stosującą złe zasady współpracy , dobrych stosunków partnerskich ze swoimi klientami, rynek się zmienia i co teraz, drewno zgnije w lasach , klienci nie wiedzą o co chodzi.Trzeba walczyć o swoje prawa , bez urazy i antypati , to tylko biznes, żadne zasady nie są przestrzegane przez L.P. więc dlaczego druga strona ma zachowywać się inaczej , nie jestem więc pełen podziwu dla L.P. , jestem przerażony tym co tam się dzieje , ale bedę bronił się przed tą skostniałą strukturą , bo jeżeli coś jest państwowe to tak jakby było niczyje , tylko to przychodzi mi do głowy po dotychczasowym zachowaniu pracowników L.P.Jestem zaniepokojony działaniemi tej monopolistycznej instytucji , a rząd nie reaguje , to jest cud gospodarczy pana premiera Tuska i jego ministra gospodarki , tak trzymać dalej , a nie będzie co trzymać.

ścięty drwal [1]Odpowiedz na ten komentarz2008-10-05 21:56:44

Zgłoś nadużycie

Cud gospodarczy...

... teraz premier ma dużo większe problemy. Euro2012 się wali. Trzeba wmawiać ludziom że przyjęcie euro (waluty) jest dobre (ciekawe jakim cudem w tak biednym kraju ponad 50% obywateli chce przyjęcia euro?). Jakoś trzeba będzie wytłumaczyć czemu nie ma autostrad. I czemu nie ma tych ułatwień gospodarczych. I dlaczego niezgodnie z Konstytucją obywatele zostali podzieleni na tych co wrócą z pracy za granicą i na tych co pracowali na emerytury dla Polaków (czyli frajerów powiedzmy sobie szczerze).
No i jakoś trzeba będzie odwrócić kota ogonem że rząd wygrał z PZPNem.
W Polsce wygrywają tylko oszuści, złodzieje, krętacze i kombinatorzy. Uczciwie można się dorobić garba, ewentualnie odcisków i pęcherzy.
Problem z niekonkurencyjnością LP jest prosty. W każdym normalnym kraju zarząd poszedłby z torbami. A u nas? Pewnie dostaną nagrody za to że obronili polski surowiec drzewny. A to że przy okazji kilkadziesiąt zakładów upadnie ... to może być jedynie powód do większych premii. Konkurencja z zachodu tylko czeka kiedy będzie można do Polski importować nie tylko wysoko przetworzone produkty spożywcze (tak tak!) wyprodukowane z polskiego surowca. Drewno można by w Polsce sprzedać. A i stocznie chyba też są bardziej oczkiem w głowie KE te w Niemczech niż te u nas.
Jesteśmy w Unii. Płaczmy i zgrzytajmy zębami, bo będzie już tylko gorzej z takim kiepskim rządem bez żadnych planów ekonomiczno-gospodarczych.

ppaffell [55]Odpowiedz na ten komentarz2008-10-07 01:31:13

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz