DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Węgierscy rolnicy zazdroszczą polskim kolegom

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-08


"Die Welt", Petra Stuiber, 04.02.05.
Dziennik prezentuje opinie rolników węgierskich po przystąpieniu do UE i podaje fakty dotyczące rozwijającej się węgierskiej gospodarki. Partie chłopskie zapowiadają blokady dróg wokół Budapesztu na znak protestu przeciw niskim dopłatom bezpośrednim jakie węgierscy rolnicy otrzymali z Brukseli. Węgierscy chłopi zazdroszczą polskim rolnikom, że ci zarabiają teraz o 50% więcej niż przed przystąpieniem do UE i Węgrzy czują się z tego powodu "przegranymi".

Węgierski sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki rolnej, A. Pasztohy, zauważa, że protesty nie zmienią problemów strukturalnych rolnictwa i że pogarszają jedynie nastroje wśród rolników. Pasztohy zauważa, iż wiele gospodarstw węgierskich jest przestarzałych i nierentownych, dodatkowo formularze o środki pomocowe są skomplikowane i wymagają wiele nakładów pracy aby je wypełnić. Pasztoh uważa również, że Węgrzy muszą przyzwyczaić się do silnej konkurencji na rynku UE. A. Inotai, przewodniczący Budapesztańskiego Instytutu Gospodarki Światowej informuje, że rolnicy zarabiają teraz o ponad 20% więcej niż przed akcesją i że ich sytuacja znacznie się poprawiła dzięki UE.

Polepszenie sytuacji nastąpiło dzięki wprowadzanym od 15 lat reformom oraz zmianom jakich Węgry dokonały w procesie przygotowawczym do członkostwa w Unii. Inflacja jest pod kontrolą, płace wzrastają, eksport i PKB także, niestety bezrobocie oraz zadłużenie państwa (4,2 mld. euro) też wzrasta, komentuje A. Inotai. Przeprowadzone sondaże wskazują, że 50% społeczeństwa odczuwa poprawę warunków życia po 1 maja 2004 r., co wcale nie oznacza, wg Inotaia, że druga połowa społeczeństwa odczuwa ich pogorszenie. UE daje Węgrom ogromną szanse rozwiązania własnych problemów z sąsiadami, Węgry chcą się skoncentrować zwłaszcza na rozwiązaniu nieporozumień w stosunkach z Rumunią. Inotai uzależnia pomyślne kontynuowanie projektu europejskiego w przyszłości na Węgrzech od poziomu edukacji młodzieży węgierskiej.
Dlatego ubolewa nad faktem, że Węgry otrzymują teraz dwie trzecie mniej stypendiów w ramach programu Erasmus w porównaniu do sytuacji sprzed maja 2004 r.

opr. J. Mąkosa - serwis MSZ / VI Numer: 25/1057.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz