/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Powstanie szlak architektury drewnianej

Gazeta Wyborcza / Kielce

Autor: jak (opr.JR)
Źródło: Gazeta Wyborcza / Kielce
Data: 2008-09-24


Do końca roku wyznakowany zostanie Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej. Znajdzie się na nim ponad 40 obiektów, głównie kościołów i dzwonnic.

Kościół w Haczowie, pochodzący z XV w. najstarszy drewniany kościół w Polsce i zarazem największy drewniany kościół w stylu gotyckim na świecie na Małopolskim Szlaku  Architektury DrewnianejKościół w Haczowie, pochodzący z XV w. najstarszy drewniany kościół w Polsce i zarazem największy drewniany kościół w stylu gotyckim na świecie na Małopolskim Szlaku Architektury DrewnianejFot. www.wrota.podkarpackie.pl

Będzie to szlak dla zmotoryzowanych podzielony na pięć tras. Jego oznakowanie będzie kosztować 60 tys. zł. - 45 tys. na jego wyznakowanie otrzymaliśmy z Ministerstwa Sportu i Turystyki, resztę dołożyliśmy z własnych środków - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki urzędu marszałkowskiego, a także prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej.


Za te pieniądze powstanie ponad 40 tablic, na których umieszczone zostaną mapki i informacje o zabytkowych obiektach w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Tablice te będą drewniane, z drewnianymi daszkami. Logo i oznakowanie będzie takie same, jak na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Świętokrzyski będzie się z nim niejako łączył na południe od Kazimierzy Wielkiej.

- W przyszłym roku planujemy wydać przewodnik po szlaku z mapą, a także przygotować jego prezentację multimedialną i umieścić w internecie - zapowiada Kowalczyk.
 
 

Propozycja niektórych tras

Trasa I: Busko-Zdrój - Chotelek Zielony - Probołowice - Stradów - Topola - Cudzynowice - Gorzków - Rachwałowice - Świniary - Zborówek - Beszowa - Niekrasów - Strzegom.
Trasa II: Małogoszcz - Kurzelów - Bebelno - Kossów - Rakoszyn - Trzciniec - Obiechów - Mieronice - Krzcięcice - Mierzwin - Mnichów - Chomentów - Tokarnia - Rembieszyce.

Trasa III: Kielce (dworek Laszczyków) - Kakonin - Bodzentyn - Tarczek - Radkowice - Krynki - Parszów - Skarżysko-Bzin - Bliżyn - Mroczków - Odrowąż - Lipa.

Trasa IV: Góra Witosławska - Gierczyce - Stodoły - Kleczanów - Trójca - Ożarów - Gliniany - Ruda Kościelna - Ostrowiec Świętokrzyski - Bodzechów - Sarnówek.

Mała Pętla Kielecka: Kielce: kościoły na Białogonie i przy ul. Mielczarskiego - dworek Laszczyków - Mójcza - Kielce Zagórze - Wola Kopcowa - Kielce Dąbrowa.
jak

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA