DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Silny złoty może przyczynić się do wzrostu bezrobocia

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-07


(Onet/PAP, pr/ 07.02.2005)

Silny złoty może się przyczynić do wzrostu bezrobocia

W Onet.pl czytamy: "Silny kurs złotego może przyczynić się do wzrostu bezrobocia, ograniczenia eksportu, a także grozi obniżeniem wzrostu gospodarczego - uważa szef Business Centre Club (BCC), Marek Goliszewski."

"Dolna granica opłacalności dla eksporterów to kurs na poziomie 4,3 zł za euro i 3,5 zł za dolara. Poniżej tej wartości nie opłaca się eksportować. Dla importerów ta granica wynosi 4,10 zł za euro" - poinformował Goliszewski na poniedziałkowej konferencji prasowej. Zastrzegł, że BCC nie przeprowadził badań dotyczących poziomu opłacalności kursu złotego do dolara w imporcie.
(...)
Onet.pl podaje, że w ocenie szefa BCC, rozwiązaniem problemów z kapitałem spekulacyjnym, jak i silnym złotym byłoby "szybkie wejście Polski do strefy euro". Sam jednak przyznał, że w tej chwili polska gospodarka nie jest na to przygotowana.
Rząd chce, aby Polska weszła do strefy euro w 2009 roku , mimo niekorzystnego w tej kwestii stanowiska Komisji Europejskiej. KE w ubiegłym tygodniu uznała, że Polska do 2007 roku raczej nie spełni kryteriów fiskalnych UE, które umożliwiłyby jej wstąpienie w 2009 do strefy euro.
Euro pod koniec ubiegłego tygodnia spadło poniżej poziomu 4 zł. W poniedziałek za euro płacono na rynku międzybankowym około 3,96 zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz