/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

KopaHaus zadebiutuje na giełdzie

KopaHaus

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: KopaHaus
Data: 2008-09-17


Korporacja Budowlana KopaHaus SA, producent drewnianych domów szkieletowych, zadebiutuje na giełdzie. Cena emisyjna została ustalona na 8,20 zł, czyli w dolnej granicy przedziału określonego wcześniej na 8,20-12,00 zł. Publiczna oferta obejmie 4.365.000 akcji zwykłych, w tym 3.000.000 papierów nowej emisji serii D, z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy, a także 1.365.000 sprzedawanych akcji serii B.

Produkcja elementów domówProdukcja elementów domówFot. KopaHaus

Firma planuje pozyskać z parkietu prawie 36 mln zł, które zamierza przeznaczyć m.in. na rozbudowę sieci handlowej i zwiększenie parku maszynowego.

Korporacja Budowlana KopaHaus SA powstała w 2007r. w wyniku przekształcenia w spółke akcyjną działalności gospodarczej osoby fizycznej (Export-Import Grzegorz Kopaczewski). W latach 2001-2005 dochody firmy pochodziły głównie ze sprzedaży materiałów budowlanych. Przede wszystkim stolarki otworowej PCV oraz drewnianych schodów wewnętrznych. W 2004r. podjęta została decyzja o wejściu na rynek drewnianych domów budowanych w systemie szkieletowym. W 2005 roku wykonane zostały pierwsze realizacje dla klientów indywidualnych. Do końca roku 2006 poprzednik gospodarczy spółki wykonał 17 domów dla inwestorów indywidualnych w Niemczech, Polsce i w Szwecji oraz 152 domy dla dewelopera w Zachodnich Niemczech. Dodatkowo "Export-Import Grzegorz Kopaczewski" uczestniczył w realizacji kilku obiektów użyteczności publicznej, nabył szereg nieruchomości oraz rozpoczął realizację kilku obiektów, którymi w przyszłości będzie zarządzać.

W celu zwiększenia uzyskiwanych marż, zagwarantowania wysokiej jakości używanych materiałów jak i kontroli nad terminami dostaw elementów do budowy domów, w styczniu 2008r. spółka rozpoczęła wytwarzanie gotowych elementów konstrukcyjnych ścian, stropów i dachów. Obecne moce produkcyjne pozwalają na produkcję około 200 konstrukcji domów szkieletowych rocznie.

Około 50% pozyskanych z emisji środków spółka planuje przeznaczyć na inwestycje. Jeszcze w 2008 roku KopaHaus chce rozpocząć realizację działań związanych z rozbudową mocy produkcyjnych prefabrykatów, konstrukcji szkieletowej domów (ścian, stropów, modułów dachów, wiązarów itp.). Inwestycja polegać będzie na budowie hali produkcyjnej wraz z zapleczem biurowym, socjalnym oraz magazynowym o łącznej powierzchni około 12 000 m2. Fabryka zostanie wyposażona w nowoczesną linię - prawdopodobnie firmy Weinmann. Realizacja tego planu pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych o około 800 konstrukcji domów rocznie, co pozwoli spółce zająć pozycję lidera produkcji domów w systemie szkieletowym - nie tylko w kraju, ale także w centralnej części Europy.

Celem firmy jest maksymalna prefabrykacja konstrukcji szkieletowych, tj. produkowanie ścian wyposażonych w zasadnicze elementy instalacji hydraulicznej i elektrycznej oraz elewację zewnętrzną, co pozwoli zminimalizować koszty usług obcych. Przy takim układzie wydajność produkcyjna może zostać obniżona o około 20-30%, jednak korzyści płynące z obniżenia kosztów wskazują na zasadność takiej decyzji.

Dzięki inwestycjom w park maszynowy i zwiększyć swoich zdolności produkcyjnych KopaHaus będzie mógł realizować plan rozwoju sieci handlowej, który ma pozwolić na zwiększenie sprzedaży domów odbiorcom indywidualnym. Docelowo maja oni stanowić 50% sprzedaży. Druga połowa przeznaczona jest na dostawy dla deweloperów, którzy obecnie stanowią ok 90% klientów spółki.

Około 11 mln zł KopaHaus przeznaczy na budowę grupy kapitałowej. Realizacja projektu odbywać się będzie poprzez przejęcie kilku spółek, z którymi firma obecnie ściśle współpracuje. Są to:
- Landhaus & Export-Import Sp. z o.o. z siedzibą w Wierzbnicy, której głównym profilem działalności jest produkcja stolarki otworowej PCV w systemie ekologicznych, bezołowiowych profili Foris. Obecnie KopaHaus jest największym (około 50%) odbiorcą produktów tej spółki.
- BB Inwestment Sp. z o.o. z siedzibą w Barlinku, która jest spółką o podobnym profilu działalności i świadczy usługi wyłącznie dla KopaHaus. BB Inwestment będzie pełniła rolę spółki celowej, przez którą KopaHaus będzie realizował część inwestycji deweloperskich poza
Polską.
- Kami s.c. z siedzibą w Dębnie, której wspólnikami są Mirosław Krajniak, Ryszard Łaszcz, Czesław Grzeszczuk będąca producentem schodów drewnianych, drewna suszonego niekonstrukcyjnego oraz stolarki otworowej drewnianej. Obecnie KopaHaus jest znaczącym odbiorcą produktów Kami. Planowane jest przekształcenie Kami s.c. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a następnie odkupienie udziałów w tej spółce.
- Kopahaus GmbH z siedzibą w Rostocku w Niemczech, która prowadzi działalność na terenie Niemiec, zajmując sprzedaS domów dla klientów indywidualnych. Poprzez tą spółkę KopaHaus SA sprzedaje domy w Niemczech.
- Zimmerermeister Karsten Jantzen GmbH z siedzibą w Elmenhorst w Niemczech, która obecnie jest głównym dostawcą konstrukcji szkieletowych domów dla KopaHaus. W związku z planami rozpoczęcia własnej produkcję na duSą skalę, przejmowana spółka skupiłaby swą działalność na realizacjach projektów wymagających większej wiedzy i doświadczenia w budownictwie szkieletowym. Chodzi tu o budownictwo inżynieryjne, czyli między innymi o budynki użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły) oraz hale, magazyny, baseny itp. - które byłyby wykonywane w całości lub w określonej części, np. dachy. Dzięki temu spółka mogłaby znacząco poszerzyć swoją ofertę.

Pozostałe środki finansowe zasilą kapitał obrotowy spółki. Rozpoczęcie własnej produkcji wymusi potrzebę zwiększenia stanu zapasów materiałów. Dzięki pieniądzom z emisji KopaHaus będzie mógł utrzymywać stan zapasów na poziome gwarantującym zachowanie płynności produkcji. Dodatkowo, wolne środki finansowe pozwolą również na skrócenie terminów płatności w stosunku do dostawców, co przełoży się na konkretne upusty cenowe (skonto) - zwłaszcza przy zakupach od dostawców z Niemiec, gdzie warunki płatności ze skontem są bardzo atrakcyjne.

Wskazane powyżej cele inwestycyjne i związane z nimi nakłady inwestycyjne będą realizowane niezależnie. KopaHaus planuje realizację tych celów w latach 2007-2009.

KopaHaus zadebiutuje na giełdzie (Zdjęcia: 4)

Produkcja elementów domówPrzykład realizacjiPrzykład realizacjiPrzykład realizacji

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA