/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Centrozap wraca na giełdę

Centrozap

Autor: dja
Źródło: Centrozap
Data: 2008-09-16


Centrozap SA planuje powrót na GPW. W latach 90-tych Centrozap był jedną z największych grup hutniczych w Polsce. Zajmował się produkcją i handlem wyrobami odlewniczymi oraz budową konstrukcji stalowych. W 2000r. Urząd Kontroli Skarbowej nakazał zapłatę 120 mln zł. Po drastycznym spadku kursu akcji, w 2003r. spółka przestała być notowana na warszawskiej giełdzie i o mało nie zbankrutowała. Po kilku latach wygrała sprawę w NSA, w wyniku czego fiskus musiał zwrócić firmie 70 mln zł. Obecnie trwa proces ze skarbem państwa o 100 mln zł odszkodowania.

30 września Centrozap chce wrócić na warszawską giełdę. Kursem odniesienia w dniu debiutu będzie 1 zł, co oznacza kapitalizację spółki na poziomie nieco ponad 130 mln zł.

Po gruntownej restrukturyzacji spółka zamierza skupić się na branży drzewnej. Priorytetem dla firmy jest inwestycja w Rosji - poprzez spółkę zależną CentroWoodKom planuje tam inwestycje warte ok. 300 mln zł.

Planujemy, że po pełnym wdrożeniu inwestycji, co powinno nastąpić w 2017 roku, roczna sprzedaż w ramach projektu wynosić będzie 667 mln zł, a zysk netto 119 mln zł
- mówi Ireneusz Król, prezes Centrozapu.

Do tej pory inwestycja pochłonęła ok. 15 mln zł. Dodatkowe 8,6 mln zł spółka chce pozyskać z emisji prywatnej. Obecnie trwają końcowe rozmowy na ten temat. W kolejnym etapie spółka może przeprowadzić drugą emisję prywatną, o wartości 30-40 mln zł. Pod uwagę brana jest również publiczna emisja akcji na giełdzie warszawskiej lub wiedeńskiej.

Rozważane są również inne formy pozyskania kapitału takie jak kredyty, czy emisja obligacji. Firma nie wyklucza też w przyszłości pozyskania inwestora branżowego, najchętniej zagranicznego.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA