/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Plantacje topoli dla przemysłu papierniczego

Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2008-09-12


10 września 2008 roku w Kwidzynie dr inż. Marian Pigan, dyrektor generalny Lasów Państwowych, podpisał porozumienie w sprawie współpracy w zakresie prowadzenia upraw plantacyjnych topoli, produkujących biomasę na papier. Sygnatariuszami trójstronnego porozumienia są Lasy Państwowe, International Paper S.A. Kwidzyn i Instytut Badawczy Leśnictwa.

Podpisanie porozumienia Podpisanie porozumienia Fot. Lasy Państwowe

Porozumienie to jest początkiem 15-letniej współpracy (z możliwością dalszego przedłużania) w zakresie doświadczalnictwa nad polskimi i zagranicznymi kultywarami topoli, mającej na celu określenie klonów najbardziej przydatnych dla przemysłu papierniczego. Pierwsza uprawa doświadczalna powstanie w Nadleśnictwie Wichrowo (RDLP Olsztyn).

Po podpisaniu porozumienia dyrektor generalny Lasów Państwowych i dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa wraz z towarzyszącymi osobami zwiedzili zakład, zaliczany do najnowocześniejszych w świecie. Zapoznano się z liniami technologicznymi produkcji papieru, tektury oraz produkcją zrębów

International Paper S.A. Kwidzyn jest ważnym partnerem Lasów Państwowych, odbierającym rocznie ponad 1600 tys. m3. Misją koncernu, obok produkcji celulozy i papieru, jest również ochrona środowiska i rozwój społeczności lokalnej.

Światowe trendy rozwoju leśnictwa i przemysłu papierniczego, stawiające na dynamiczny rozwój upraw plantacyjnych (do roku 2050 pokrywać będą 50% zapotrzebowania przemysłu papierniczego) są nowym wyzwaniem, w partnerskiej współpracy między sektorami leśnictwa i drzewnictwa przy wsparciu nauk leśnych.

Na zdjęciu od lewej: Prof. Andrzej Klocek – dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, Marian Pigan - dyrektor generalny Lasów Państwowych i Marek Krzykowski – Prezes IP S.A. Kwidzyn; w tle: Wojciech Fonder – naczelnik Wydziału Hodowli i Użytkowania Lasu w DGLP i Tomasz Wójcik – z-ca dyrektora generalnego LP.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

RZECZOZNAWCA

Brawo ! Dobra decyzja.W krajach Europy już takie plantacje gatunków drzew szybko rosnących uprawia się Np. w Anglii uprawia się gatunki drzew, których drewno okrągłe o grubości 5-15 cm stosuje do produkcji galanterii toczonej (wałki łyżki , widelce itd,)

Zbigniew Gęsiński rzeczoznawca, biegły sadowy [2]Odpowiedz na ten komentarz2008-09-14 00:24:16

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz