/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Posprzątajmy polskie lasy!

Serwis Samorządowy PAP

Autor: as / opr. JR
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Data: 2008-09-12


19 -21 września 2008 to termin światowej akcji. Jednak w Polsce uroczyście zaczynamy już 17 września w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie odbędzie się festyn ekologiczny i koncert. Akcję zakończymy 26 września międzynarodowym polsko-czesko-słowackim sprzątaniem w Beskidzie Śląskim – poinformował nas Sławomir Brzózek, dyrektor Fundacji Nasza Ziemia.

Fundacja jest koordynatorem krajowym kampanii, zaś lokalnymi organizatorami są tysiące szkół, samorządów i lokalnych organizacji społecznych. Zgodnie z danymi Fundacji, każdego roku w kampanii bierze udział ponad milion wolontariuszy. Koordynatorzy podkreślają, że jest to największa społeczna i ekologiczna inicjatywa w Polsce, oraz jedna z największych na świecie.

W zeszłorocznej akcji wzięło udział prawie 300 tys. uczestników - zarówno przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, jak i gimnazjów i uczniów szkół średnich. Zlikwidowali oni 963 wysypisk śmieci. Dane te pochodzą z 524 raportów przesłanych do Fundacji przez lokalnych organizatorów akcji.
W tym roku szczególną uwagę uczestnicy akcji poświęcą sprzątaniu lasów.

Ziemia w Twoich rękach

Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji w specjalnej broszurce "Ziemia w Twoich rękach", lasy są jednym z największych skarbów naszej przyrody, z którym stykamy się praktycznie każdego dnia.

„Są one nie tylko ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt, ale szczególnie w obecnych czasach mogą skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Las pochłania dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe substancje, produkuje tlen, stabilizuje wilgotność powietrza, chroni przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłania gleby i wody, magazynuje wodę opadową i zmniejsza siłę wiatrów (w tym tornad, huraganów). Las wymaga zatem troski ze strony nas wszystkich, gdyż wszyscy korzystamy z jego dobrodziejstw”
- podkreślono.

„Niestety, praktycznie na terenie całej Polski, lasy są zaśmiecane, niszczone i podpalane. Musimy wszyscy o nie dbać i chronić każdego dnia. Leśnicy sami nie poradzą sobie z tym problemem" - zaznaczają koordynatorzy akcji.

Dodają też, że wszyscy ponosimy koszty sprzątania lasów, a przekraczają one rocznie 100 mln złotych! "To potężna kwota, którą marnujemy – a czy nie lepiej byłoby te pieniądze wydatkować np. na ulepszenie leśnych parkingów i kempingów czy ścieżek przyrodniczych?" - pytają.

Serdecznie prosimy, aby w tegorocznej akcji Sprzątanie świata – Polska szczególną opieką objąć właśnie lasy – apeluje Fundacja.

Akcja jest też zachętą do tego, by nie tylko sprzątać lasy, ale i pilnować aby nie śmiecono. „Nie tolerujmy tego – każde wykroczenie należy zgłaszać policji lub straży miejskiej, w swoim urzędzie gminy, a warto także mediom. Taka współpraca jest potrzebna i korzystna. Inaczej będziemy „walczyć z wiatrakami” – wyjaśniają organizatorzy


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA