/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

CEZ - milion MWh zielonej energii

Parkiet

Autor:
Źródło: Parkiet
Data: 2008-09-07


Koncern energetyczny CEZ wytworzył w I połowie bieżącego roku o 40% więcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Czechach i w Polsce - łącznie ponad 1 terawatogodzinę prądu (1 mln MWh).

Fot. www.sxc.hu

Jedną z dynamiczniej rozwijanych przez CEZ technologii jest obecnie wytwarzanie energii elektrycznej ze spalania biomasy. Trzy lata temu koncern wyprodukował w ten sposób 115 tys. MWh. Plany dotyczące tego roku zakładają, że tylko w czeskich spółkach CEZ-u ta technologia pozwoli wytworzyć ponad 300 tys. MWh prądu pisze "Parkiet".

Oparta na spalaniu biomasy produkcja rozwijana jest również w dwóch polskich elektrowniach: Skawinie i chorzowskim Elchu, które kontroluje czeski koncern.

Ok. 6% energii elektrycznej zużywanej w Czechach pochodzi ze źródeł odnawialnych. Koncern CEZ ma tam największy, 58% udział w jej wytwarzaniu.

Na rozwój "zielonych" technologii produkcyjnych CEZ zamierza wydać w ciągu najbliższych 15 lat co najmniej 30 mld koron (równowartość ok. 4,1 mld zł). Dwie trzecie tej sumy ma być przeznaczone na budowę farm wiatraków (m.in. w Polsce).

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz