/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Spowolnienia w branży meblowej

Gazeta Pomorska

Autor: Agnieszka Domka-Rybka
Źródło: Gazeta Pomorska
Data: 2008-09-04


"Meble to bez wątpienia najlepszy polski produkt eksportowy. Jednak silna złotówka osłabiła firmy z branży. Eksperci twierdzą, że grozi nam fala upadłości

Meble stanowią ok. 6 proc. całego polskiego eksportu. Tymczasem w branży powiało niepokojemMeble stanowią ok. 6 proc. całego polskiego eksportu. Tymczasem w branży powiało niepokojemFot. sxc.hu

(...)

Z raportu Euler Hermes, światowego lidera w ubezpieczeniu należności wynika, że ta branża odczuwa zmniejszenie popytu na rynkach światowych.

- O ile w dłuższym czasie nadal będzie to branża perspektywiczna, to w ciągu najbliższych miesięcy, możemy spodziewać się opóźnień w regulowaniu płatności czy nawet fali upadłości - twierdzi Tomasz Starus z działu oceny ryzyka w Euler Hemes. - W przeciwieństwie do niektórych opinii, nie spodziewam się mimo to związanych z tym przejęć i konsolidacji na rynku. Sytuacja w branży mniej dotyka firmy mające rozbudowaną sieć dystrybucji w kraju, jak np. Black Red White. W najbliższym czasie możemy spodziewać się zwiększenia sprzedaży i przeniesienia części produkcji do naszych wschodnich sąsiadów.

Podstawowy surowiec - drewno - jest obecnie droższy w Polsce niż np. w Niemczech i Czechach. Coraz częściej więc sprowadza się go z zagranicy. W związku z tym kłopoty przeżywają przeważnie przetwórcy drewna. Wiele tartaków ograniczyło lub nawet wstrzymało produkcję.

Pogorszyła się również zdolność do bieżącego regulowania zobowiązań finansowych przez firmy z branży. Dla przykładu: średnie opóźnienie w regulowaniu zobowiązań przez zakłady produkujące meble wyniosło 32 dni w maju tego roku, podczas gdy w w tym samym miesiącu zeszłego roku było to 27 dni.
Firmy meblarskie kupują mniej komponentów niż w analogicznym okresie 2007 r., branża ma mniej zamówień i coraz więcej zapasów..."

 

Wiadomość ze strony www.pomorska.pl

GP Media sp. z o.o. - Bydgoszcz


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz