/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

FSC cieszy się ogromnym powodzeniem w sektorze papierniczym

NEPCon

Autor: opr. JR
Źródło: NEPCon
Data: 2008-09-02


Zapotrzebowanie sektora papierniczego i drukarskiego na surowiec FSC zaczyna przewyższać podaż. W niektórych przypadkach niedobór surowca FSC już teraz jest czynnikiem limitującym produkcję wyrobów z certyfikatem FSC. Przyczyną takiej sytuacji jest wciąż wzrastające zainteresowanie certyfikacją w przemyśle papierniczym oraz drukarskim. Ostatnio również sektory produkujące wyroby z włókien drzewnych oraz przemysł opakowań są coraz bardziej zainteresowane certyfikacją.

Wzrasta zainteresowanie certyfikacją <br>w przemyśle papierniczym oraz drukarskimWzrasta zainteresowanie certyfikacją <br>w przemyśle papierniczym oraz drukarskimFot. sxc.hu

Przykładem jest międzynarodowy koncern opakowaniowy Tetra Pak. Prowadząc działalność w ponad 165 krajach i nabywając około 2 milionów ton kartonu rocznie, przedsiębiorstwo to ma potencjał znacząco wpłynąć na rynek certyfikowanej fibry. Tetra Pak posiada certyfikat kontroli pochodzenia produktu FSC i spodziewa się, że najpóźniej w 2018 roku całość surowca drewnianego firmy pochodzić będzie od dostawców certyfikowanych CoC FSC. W ubiegłym roku koncern sprzedał 137 miliardów opakowań.

Przedstawicielka Polityki Leśnej Tetra Pak, Lena Dahl, wyjaśnia: “W tym momencie doświadczamy niedoboru surowca certyfikowanego FSC. W ciągu ostatnich 5 lat staraliśmy się wraz z naszymi dostawcami zdobyć certyfikat FSC i obecnie 80% naszego kartonu pochodzi od dostawców posiadających certyfikat kontroli pochodzenia produktu FSC. Jednakże ilość kartonu FSC od tych dostawców, która rzeczywiście jest dla nas dostępna, tak naprawdę zatrzymała się na poziomie 25% całkowitego wkładu”.
Większość surowca certyfikowanego na kartony Tetra Pak pochodzi z Europy, gdzie głównym problemem jest brak certyfikatów wśród właścicieli lasów prywatnych. Około 60% całkowitej powierzchni lasów w Europie jest w rękach prywatnych, a przeciętna wielkość przedsiębiorstwa jest bardzo mała. Tetra Pak zachęca swoich odbiorców do pracy w systemie FSC, co ułatwia certyfikację małych zakładów.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA