/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Eksporterzy okien i drzwi dostają zadyszki

Rzeczpospolita

Autor: Beata Drewnowska/ oprac. dja
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2008-08-28


W 2007r. Polska stała się największym sprzedawcą okien i drzwi w Unii Europejskiej wyprzedzając Niemcy. Wygląda jednak na to, że szybko ten tytuł stracimy. Producentom tej branży szkodzi mocny złoty i mniejszy popyt zagranicą.

Wybrane wyniki branżyWybrane wyniki branżyFot. Rzeczpospolita

Znaczne zwiększenie krajowego popytu oraz duża opłacalność eksportu spowodowały, że w ubiegłym roku łączne obroty producentów stolarki otworowej zwiększyły się o kilkanaście procent i sięgnęły 12 mld zł.

Również początek tego roku był dla branży udany. Jednak po siedmiu miesiącach można stwierdzić, że jeśli w tym roku branży uda się zwiększyć obroty, to będzie to wzrost minimalny i nie przekroczy kilku procent.

Wyhamowanie to efekt spadku opłacalności eksportu okien i drzwi spowodowany niskim kursem euro. Udział eksportu w obrotach branży może spaść w tym roku do 20%. W 2007 roku był on o blisko 10% wyższy. Mniejszy popyt na polskie produkty wynika również z trudnej sytuacji na rynku nieruchomości w Europie Zachodniej.

Malejące zyski zachęcają polskich producentów do inwestowania za granicą. Być może jeszcze w tym roku Fakro, rozpocznie produkcję okien dachowych w Stanach Zjednoczonych, a Trion kupuje spółkę produkcyjną w Czechach.

Centrum Analiz Branżowych podaje, że do największych dziesięciu firm należy obecnie tylko jedna piąta rynku. Nie jest wykluczone, że trudności przyspieszą konsolidację bardzo rozdrobnionej branży.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz