/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rosyjska inwestycja Centrozapu nabiera tempa

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2008-08-28


CentroWoodKom sp. z o.o., rosyjska spółka zależna od Centrozap SA, podpisuje umowy na dostawę maszyn i urządzeń do prowadzenia działalności w zakresie pozyskania i obróbki drewna.

Fot. Centrozap

Najnowsza umowa zawarta została z firmą John Deere Forestry OY, której oferta okazała się korzystniejsza od przedstawionych przez Valmet Komatsu i Ponsse. Podpisany kontrakt dotyczy dostaw specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do pozyskania drewna. Za 2,356 mln euro spółka zakupi nowoczesne harvestery i forwardery, które zgodnie z umową dostarczone zostaną do polowy listopada bieżącego roku.

Wcześniej podpisane zostały umowy z dostawcami maszyn i urządzeń przeznaczonych do instalacji w zakładzie przetwórstwa drewna. Spółka Linck HVT Gmbh zajmie się dostarczeniem i uruchomieniem linii przetarcia surowca pracującej w systemie profilującym. Umowa z firmą Springer CTR Holztechnik obejmuje dostawę, montaż, uruchomienie linii sortowania surowca, linii sortowania tarcicy, linii strugania. Polytechnik Polska Sp. z o.o. wykona i uruchomi elektrociepłownię, która zasilać będzie m.in. suszarnie tradycyjne i próżniowe dostarczone przez Brunner-Hildbrand GmbH.

CentroWoodKom Sp. z o.o. aktualnie znajduje się w ostatecznej fazie przygotowań do rozpoczęcia budowy zakładu produkcyjnego. Spółka uzyskał też pozytywną decyzję Rady Republiki w zakresie pozyskania z rezerwy rządowej działki w rejonie Syktywkaru z przeznaczeniem na budowę bazy logistyki z dostępem do bocznicy kolejowej.

Z początkiem sierpnia spółka rozpoczęła działalność operacyjną w zakresie wycinki lasu. Do końca 2008 roku planowane jest pozyskanie od 150 do 200 tys m3 drewna. Obecnie realizowana jest wycinka drzew na obszarze 62 ha, pozyskany w ten sposób teren przeznaczony zostanie pod budowę Centrum Głębokiego Przetwórstwa Drewna o zdolności przetwórczej rzędu 750 tys. m3 drewna rocznie.

Centrozap SA wiąże z rozpoczęciem działalności na rynku drewna duże oczekiwania. Spółka zamierza intensywnie rozwijać działalność w zakresie pozyskania, obróbki oraz handlu drewnem. Projekt inwestycyjny Grupy Centrozap SA został włączony na listę Priorytetowych projektów inwestycyjnych Federacji Rosyjskiej. Na tej podstawie Ministerstwo Przemysłu i Energetyki Republiki Komi wydało firmie zezwolenie na dzierżawę obszarów leśnych o powierzchni ponad 600.000 ha w okresie 49 lat i wycinkę 1.852 tys. m3 drewna rocznie, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych przetargów.

Zakwalifikowanie Projektu inwestycyjnego do „Programu Inwestycji Priorytetowych w dziedzinie zagospodarowania lasów Federacji Rosyjskiej” wiąże się z wieloma korzyściami dla inwestora. Centrozap otrzymał wiele przywilejów m.in. w postaci obniżenia cen zakupu drewna i dzierżawy działek leśnych oraz maksymalnego uproszczenia procedur decyzyjnych na poziomie administracyjnym w ramach realizacji projektu. Obniżone ceny dostępu do surowca przysługują przez okres tzw. „zwrotu z inwestycji”, który wynosi 109 miesięcy. Dodatkowo po realizacji obecnej inwestycji, spółka może uzyskać zgodę na realizację kolejnych projektów inwestycyjnych o podobnym profilu, na preferencyjnych warunkach.

Realizację projektu zaplanowano na lata 2008–2011. W 2009 roku wybudowane zostaną:
- linia sortowania i transportu surowca,
- linia profilowania (cięcia) drewna,
- linia strugania (heblowania) tarcicy,
- kompleks suszarni.
    
W latach 2010 – 2011 powstanie kompleks produkcji wyrobów głęboko przetworzonych. Program Inwestycji przewiduje stworzenie grupy holdingowej, w ramach której działać będą zakłady lub firmy zajmujące się pozyskiwaniem drewna (wycinką lasu), rekultywacją działek po wyrębie, budową dróg leśnych, transportem surowca, przetwórstwem drewna, handlem i spedycją.

Oprócz CentroWoodKom sp. z o.o. (w której 70% udziałów należy do Centrozap SA) w Syktywkarze działają dwie inne spółki zależne Centrozapu: CentroBudKom Sp. z o.o. (100%), którego zadaniem będzie sprawowanie nadzoru w zakresie administracji nieruchomościami Centrozap SA na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Lesprodtorg Sp. z o.o. (70%). Podstawową działalność Lesprodtorg stanowi handel hurtowy materiałami drzewnymi. Spółka zajmuje się pozyskaniem i sprzedażą drewna na rynku Rosji i krajów Unii Europejskiej, posiada również znaczący udział w rynku lokalnym.

W pierwszym półroczu 2008r. Centrozap SA według raportu skonsolidowanego uzyskał przychody na poziomie 10,182 mln zł. Spółka zanotowała stratę na działalności operacyjnej w wysokości 562 tys. zł oraz zysk netto w kwocie 428 tys. zł.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz