/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Komunikat 7 - Czy będzie nowy system sprzedaży drewna?

PIGPD

Autor: Bogdan Czemko
Źródło: PIGPD
Data: 2008-08-23


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego informuje o najnowszych postępach w negocjacjach z rządem. 21 sierpnia prowadzone były rozmowy dotyczące cen drewna oraz nowego systemu sprzedaży surowca.

Fot. Drewno.pl

Szanowni Państwo,

Jak wszyscy wiecie, na dzień 21.08.2008 zapowiedziane były rozmowy naszej reprezentacji w Kancelarii Premiera RP, przełożone z pierwotnego terminu o 3 tygodnie. To dało Lasom Państwowym czas na przygotowanie własnych działań, które zmaterializowały się w zwołaniu na dzień 12 sierpnia nieoczekiwanego spotkania Komisji Leśno – Drzewnej.

Po co zebrała się KL-D ?

Sprawa jest prosta. LP postawiły na politykę faktów dokonanych, najwidoczniej bardzo obawiając się, że na spotkaniu z ministrem M. Bonim mogą zapaść niechciane przez nich decyzje. Jak zwykle za parawan dla pomysłów i decyzji dyrektora generalnego posłużyła KL-D. Przy jej pomocy LP znów próbują  udowodnić, że już znalazły rozwiązania dla wszystkich problemów zgłaszanych przez przemysł i że te rozwiązania sam przemysł ochoczo popiera. Naturalnie nikt z drzewiarzy nie został wcześniej dopuszczony do prac nad zaprezentowanym Komisji systemem sprzedaży drewna na 2009r., i dalej tylko pozoruje się konsultacje, przekonując równocześnie stronę przemysłu, że już nie ma czasu na jakiekolwiek zmiany, bo za chwilę trzeba podpisać umowy na 2009r. A same rozwiązania, obecnie przedstawione na KL-D, jeśli LP je wymuszą, to nic dobrego, bo:

  1. To w zasadzie ten sam system sprzedaży internetowej, który przez 2 lata generował problemy, setki odwołań i protestów.
  2. Jest to system wybitnie cenotwórczy - bardziej nawet niż wersje wcześniejsze, co jest nie do zaakceptowania w sytuacji, gdy w obecnym roku podobny system wygenerował nieracjonalne - o wiele za wysokie ceny drewna, co wywołało tak wielkie oburzenie, że w lipcu doszło do ulicznej manifestacji przed KPRM
  3. Podtrzymuje on nieuzasadnione ekonomicznie zróżnicowanie cen drewna na obszarze kraju
  4. Nie daje on odbiorcom najmniejszego poczucia stabilności w dostępie do niezbędnej co roku ilości surowca, a to oznacza praktycznie blokadę inwestycji i rozwoju. Znów zapowiada się loteria p.t. "ile tym razem drewna uda się wygrać?".
  5. Co ważne - wszystko - system sprzedaży, wyniki sprzedaży - pozostaje całkowicie pod kontrolą tylko jednej strony - oczywiście LP. A dlaczego informacje o wynikach sprzedaży mienia publicznego mają być tajne ? Dlaczego nie ma społecznej - jeśli nie ma też rządowej - kontroli nad publicznymi pieniędzmi - a chodzi o 6 mld zł rocznie?

Wygląda więc na to, że albo rząd reprezentowany w rozmowach z nami przez min. M. Boniego podejmie stanowcze kroki aby samowolę LP ukrócić, albo pozostaje nam otwarta droga kolejnego – tylko znacznie silniejszego protestu ulicznego.

Teraz co do działań Kancelarii Premiera:

Wczoraj – w dn. 21.08.08r., odbyło się tam spotkanie przedstawicieli PIGPD i Komitetu Protestacyjnego ze stroną rządową. Nie był obecny nikt z LP. M. Boni rozpoczął je i zakończył, natomiast ze strony rządu negocjowali z nami głównie przedstawiciele Ministerstw Gospodarki i Środowiska. Bardzo burzliwy przebieg tych przeszło 2-godzinnych negocjacji mimo wszystko pozwolił na uzgodnienie paru ważnych spraw.

Po pierwsze, nasz bieżący problem w postaci ewidentnie zawyżonych przez LP cen drewna ma być rozwiązany -  oczywiście jak najszybciej - w negocjacjach przemysłu z Dyrekcja Generalną LP, ale prowadzonych na pisemny wniosek i pod auspicjami min. M. Boniego. Spodziewamy się, że pismo w tej sprawie powinno wyjść  z KPRM do Lasów Państwowych w poniedziałek.

Po drugie – nowy  system sprzedaży drewna ma być opracowany przez mieszany zespół, łączący zainteresowane strony. Uważamy, że powinno tu być obecne Ministerstwo Gospodarki – jako właściwe ds. przemysłu, Ministerstwo Skarbu Państwa  jako właściciel lasów, Ministerstwo Środowiska, jako sprawujące zarząd nad LP, same LP i reprezentacja przemysłu. O powołanie takiej grupy ma wystąpić pisemnie Sekretarz Stanu Adam Szejnfeld z MG. Ustalone zostały na roboczo pierwsze warunki jakie dobry system sprzedaży powinien spełniać – m.in. prawnie umocowana stabilność rozwiązań opartych o powszechną dostępność możliwości podpisywania umów wieloletnich, konieczność ustalenia jednolitej w skali kraju wyjściowej (bazowej) ceny drewna, przejrzystość rozwiązań oparta o powszechny dostęp do wiedzy o wynikach sprzedaży. Przedstawiciele MG podejmowali też dodatkowo próby dyskusji o bardziej szczegółowych zagadnieniach – np. kwestie importu drewna, samodzielności nadleśniczych w zakresie obrotu drewnem, rolę i rozwiązania dotyczące systemu aukcyjnego, skrócenia odległości przewozu drewna.

Negocjatorzy rządowi uchylili się od zajęcia stanowiska w sprawie prawnego umocowania Lasów Państwowych w zakresie ustalania zasad sprzedaży i cen drewna, argumentując, że w każdym układzie prawnym i tak należy najpierw uzgodnić jakieś rozwiązania, a następnie utrwalić je prawnie.

Protokół z tego spotkania zostanie spisany zaraz po jego zakończeniu a przed podpisaniem poddany konsultacji z reprezentowanymi stronami.

O kolejnych zdarzeniach będziemy Państwa informować.

 

Bogdan Czemko

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

nowe zasady sprzedaży drewna

Jestem przedsiębiąrcą z Zielonej Góry.Chciałem dodatkowo zająć się obróbką drewna w niewielkim zakresie /około 120m3 rocznie/.
Nie otrzymałem przydziału drewna.Na e-drewno lasy zielonogórskie nie wiedzieć czemu nie sprzedają.Mało tego Pan nadleśniczy Taborski nie jest zupełnie zorientowany o zasadach sprzedaży drewna na aukcji.Można jedynie kupić na asygnatę lub na podanie podpisane przez nadleśniczego ale sprzedają taki syf żeby zniechęcić do kupna.Natomiast /sam widziałem/ sprzedają dla "swojaków" np ze śląska piękne okazy. Dlatego mam pytanie gdzie w tym wszystkim są ci co chcą urochomić przetwarznie drewna, jakie mają szanse zakupu bez protekcji.

bartek [2]Odpowiedz na ten komentarz2008-08-23 04:27:19

Zgłoś nadużycie

LP. to monopolista , dlaczego odpowiednie organy powołane do tego sie tym nie zajmą. [1]

należy przeprowadzić gruntowną kontrolę LP. , solidnie ukarać za jednostronne nadużywanie monopolu i sprawa sprzedaży drewna się szybko sama unormuje.
Sprzedaż drewna przez obecny system internetowy jest pomyłką , aby prowadzić taką sprzedaż należy mieć wydajny i dobrze zaprogramowany oraz przemyślany system , nie taki jak obecnie , gdzie jest to loteria. Brak odpowiedzialnych w LP. za tą loterie zakrawa na kpinę LP. ze swoich klientów. Na zadawane pytanie LP. nie otrzymuje się odpoweidzi lub otrzymuje się odbijanie przysłowiowej piłeczki od RDLP do ZILP i w końcu nie wiadomo , kto tak naprawdę jest winny , a Dyrektor LP. odsyła klienta do Sądu na drogę cywilnoprawną.To jest żałosne i przypomina swoim działaniem , że jeszcze dużo wody upłynie w Wiśle zanim coś sie zmieni , choć przychodzi mi na myśl analogicznie sprawa US , po wielu przegranych procesach i milionowych odszkodowaniach , US zmienił się diametralnie i jest w chwili obecnej partnerem a nie katem.
Należy bezwzględnie egzekwować swoje prawa w umowach z LP. , stosować wszelkie metody prawne dostępne w naszym kraju aby zadbać o swój interes , tylko takie działanie coś zmieni , a najbardziej boli przegrana sprawa i zadośćuczynienie ( pieniądze), to właśnie jest klucz do sedna sprawy i zapoczątkowania zmian w LP.

Wojtek Opęchowski [36]Odpowiedz na ten komentarz2008-08-23 12:58:17

Zgłoś nadużycie

Ukarać - tak, ale nie LP, a osoby w LP odpowiedzialne za taki stan.

Karanie LP za działanie na szkodę zarówno LP jak i Skarbu Państwa byłoby błędem - pamiętajmy że ewentualna kara którą LP musiałyby zapłacić uderzyła by po kieszeniach wszystkich podatników.
W Polsce nie ma jednak odpowiedzialności finansowej ani w administracji państwowej, ani w spółkach Skarbu Państwa.
Miejsca typu RDLP (ale nie tylko) są wymarzonymi miejscami dla spadkobierców poprzedniego ustroju.

ppaffell [55]Odpowiedz na ten komentarz2008-08-24 00:34:46

Zgłoś nadużycie

LP - dobry gospodarz [1]

Witam serdecznie Wiem że sie naraże większości uczestników dyskusji, ale muszę to napisać. Większość z piszących za wszystko obwinia całą strukturę Lasów Państwowych nie dostrzegając że tam także pracują pasjonaci dla których nie sprzedaż drewna jest najważniejsza a a utrzymanie w dobrej kondycji lasów jako ekosystemu (dlatego porównania do ceny drzewa w Niemczech nie ma sensu ponieważ tam leśnicy nastawieni są tylko na zysk - u nas na szczeęscie nie to jest priorytetem). Co do zasad sprzedaży to może i Państwo macie rację, problem tkwi w tym że przy okazji obrażacie zwykłych pracowników LP (leśniczych, ZUL-owców)a to mi się nie podoba bo znam ich wielu zwłaszcza na południu i mogę Państwa zapewnić że tam jak to określił jeden z internautów nie prowadzi sie "rabunkowej gospodarki leśnej"z wyrazami szacunku Piotr

Piotr [1]Odpowiedz na ten komentarz2008-08-27 07:49:36

Zgłoś nadużycie

Zwykli pracownicy LP a ...

No właśnie. Co ci "zwykli" pracownicy LP mogą? Bo powinni wykonywać polecenia przełożonych. A te są związane wprost i nierozłącznie ze złą polityką. Nie ma wątpliwości że niedawne zatrzymanie byłego dyrektora generalnego i analityka są wprost mówiące o tym gdzie ta zła polityka jest prowadzona. Nie można godzić się na to, żeby lewe interesy zarządu Lasów trwały. A jak to zawsze bywa... oskarża się "górę", a "dół" nadstawia tyłków - tylko po co - nikt nie mówi źle o leśniczych.
Ale to samo jest w górnictwie - górnicy zjeżdżający kilkaset m pod ziemię walczą o kasę, a zarząd dostaje podwyżki... Słaby walczy o swój byt, a najwięcej korzyści czerpią ci najwyżej w hierarchii.

ppaffell [55]Odpowiedz na ten komentarz2008-08-27 08:58:33

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA